Çin: Uzay çalışmaları barışçı amaçlara hizmet etmeli

2019-02-12 19:18:54

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in öteden beri uzay çalışmalarını barışçı amaçlarla yürütme politikasını izlediğine işaret ederek, uzayda silahlanma yarışına karşı çıktığını açıkladı.


ABD Savunma İstihbarat Ajansı dün yayımladığı raporda, Çin ve Rusya'nın uzayı çağdaş savaş aracı olarak gördüğünü, uzaydaki askeri çalışmalarını ABD ve müttefiklerini zayıflatmak amacıyla gerçekleştirdiğini iddia etti


Sözcü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin konu hakkındaki tutumunu anlattı.


Sözcü Hua, uzayın öteden beri tüm insanoğlunun ortak mülkiyeti olup, herhangi bir ülkenin, bilhassa ABD'nin özel varlığı olmadığını vurguladı.


ABD tarafının söz konusu iddiasının asılsız olduğuna dikkat çeken Sözcü Hua, Çin'in öteden beri Rusya gibi uluslararası toplumun üyeleriyle birlikte uzayda silahlanma yarışını durdurmak için uluslararası hukuk kurallarının oluşturulması doğrultusunda çaba harcadığını söyledi.


ABD'nin uzayı savaş alanı olarak gördüğünü ve Uzay Kuvvetleri Komutanlığı kurduğunu kaydeden Hua Chunying, bu eylemlerin uzayda silahlanma riskini artırdığını belirtti.


Hua, ABD'nin, Çin ve Rusya'nın uzaya yönelik askeri çalışmalarını hedef alan eleştirilerinin özünde kendi uzay kuvvetlerini kurmak ve ileri silahlar geliştirmek için bahane bulma niyetinin yattığını vurguladı.


Sözcü Hua son olarak, “ABD uzay güvenliğinden gerçek anlamda endişe ediyorsa Çin ile birlikte uzaya yönelik silahsızlanma sürecine katılmalı, böylece uzayda barışa katkı sağlamalı.” diye konuştu.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor