Çin: Terörün her türlüsüne karşı çıkılmalı

2019-02-12 15:12:50

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumunda yaptığı konuşmada, insanlığın ortak kader topluluğu bilincinin oluşturulması ve somut işbirliğiyle terör tehditleriyle mücadele edilmesi çağrısında bulundu.

Wu Haitao, terörizmin insanlığın ortak düşmanı olduğunu ve herhangi bir ülkenin terörle tek başına baş edemeyeceğini kaydetti.

Uluslararası fikir birliğinin sağlamlaştırılması ve ortak bir güç oluşturulması gerektiğini dile getiren Wu Haitao, uluslararası terörle mücadele çalışmalarında BM Tüzüğü'nün amacı ve kuralına uyularak, ilgili ülkelerin egemenliğine ve üye ülkelerin terörle mücadele sorumluluğuna saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Wu Haitao, BM ve BMGK'nin öncü rol oynamasını ve ilgili BMGK kararlarının ve BM Küresel Terörle Mücadele Stratejisi'nin uygulanması gerektiğine işaret etti.

Terörizmin asıl nedenlerinin ortadan kaldırılması çağrısında bulunan Wu Haitao, uluslararası toplumun ekonomik ve sosyal kalkınmayı gerçekleştirmesi ve siyasi yollarla sıcak konuları çözmesi gerektiğini belirtti.

Wu Haitao, yeni tip uluslararası ilişkiler sisteminin kurulması, farklı medeniyetlerin ve dinlerin eşit ve uyumlu şekilde bir arada bulunması gerektiği görüşünü savundu. Terörizmin özel bir ülke, bir etnik grup ya da bir dinle ilişkilendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Wu Haitao, gelişmekte olan ülkelere yardım sağlanarak üye ülkelerin terörle mücadele kabiliyet inşasının artırılması gerektiğini dile getirdi.

Wu Haitao, terör örgütlerinin internet ve iletişim teknolojilerini kötüye kullanmasının engellenmesi, üye ülkelerin sınır kontrolünü ve yasa uygulamalarını güçlendirmesi, istihbarat kaynaklarını paylaşması ve adli işbirliğini artırmasının önemine dikkat çekti.

Wu Haitao, terörün her türlüsüne kararlılıkla karşı çıktıklarını belirterek, geçen yıllarda Doğu Türkistan İslami Hareketi (ETIM) gibi şiddet odaklarının Çin'de çok sayıda terör eylemi gerçekleştirdiğini ve bu saldırıların Orta Asya ülkelerine ciddi güvenlik tehditleri oluşturduğunu ifade etti. Wu, bu bağlamda Doğu Türkistan şiddet güçlerinin uluslararası terörle mücadele hareketinin bir parçası olarak belirlenmesi ve bunlarla kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Wu Haitao ayrıca, Çin'in terörle mücadelede uluslararası işbirliğine ciddi destek verdiğini ve Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu'yla üye ülkelerin terörle mücadele kabiliyetinin inşasına katkı sağladığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor