Yeni dönemin öncüsü: Shanghai reform ve dışa açılmada yeniden sahnede

2019-02-12 12:09:31

Yeni dönemde ideolojik zemin olmazsa olmaz. Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana “İki Toplantı” adıyla bilinen Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) yıllık toplantıları sırasında Cumhurbaşkanı Xi Jinping yerel oturumlara katılarak, temsilciler ve delegelerle devlet işleri hakkında görüşüp istişarelerde bulundu. Xi Jinping'in konuşmaları, yeni dönemde Çin'in kalkınma davasına ideolojik motivasyon verdi ve ülkenin gelişme yönünü belirledi.

Beş yıldır devamlı olarak eski görev yeri olan Shanghai kentinden gelen heyetin oturumlarına katılan Xi Jinping konuşmalarında reform, inovasyon ve yönetim anlayışına değinmiştir. Şimdi Shanghai'a gidelim ve Xi Jinping'in konuşmalarında işaret ettiği ilkeleri kentin nasıl hayata geçirdiğini görelim.

Bu yıl 5 Şubat'ta başlayan Çin'in Bahar Bayramı tatili sona erdi. Bayramdan sonraki ilk iş gününde Shanghai'de ticari ortamın daha iyi hale getirilmesi için bir toplantı düzenlendi. 25 reform tedbirini içeren reform planının ikinci versiyonunda yeni atılımlar gerçekleştirildi.


Yeni dönemin öncüsü: Shanghai reform ve dışa açılmada yeniden sahnede


 2017'de Xi Jinping, Shanghai heyeti oturumunda yaptığı konuşmada, Çin'in reform ve dışa açılma kapısının hiç kapanmayacağına işaret ederek, her yönde dışa açılmada ısrar etmeleri ve ticaret ve yatırım serbestliğini yürütmeleri gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda Shanghai dünya standartlarına göre girişimde bulunuyor. Geçen ay Tesla şirketinin ABD dışındaki ilk fabrikası için Sahnghai'in Lingang bölgesinde inşaata başlandı. Tesla, Shanghai fabrikasında yılda 500 bin elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor. Bu, kentin tarihinde çektiği en büyük yabancı sermayeli imalat projesi.


Yeni dönemin öncüsü: Shanghai reform ve dışa açılmada yeniden sahnede


Tesla CEO'su Elon Musk: “Yerel yönetimin desteği olmasaydı, Shanghai'daki süper fabrikamız bu kadar hızlı bir şekilde ilerleyemezdi. Bu fabrika dünyanın en iyi fabrikalarından biri olacak!”

Son yıllarda, Lingang bölgesinde otomobil endüstrisinin kümelenmesiyle birlikte, endüstrinin tüm işlevsel zinciri de hızla oluşuyor. 2018'de yabancı sermaye sözleşmesi tutarı 2017 yılının iki katına çıktı. Lingang'ın dışa açılması hızlanıyor.


Yeni dönemin öncüsü: Shanghai reform ve dışa açılmada yeniden sahnede


Shanghai Lingang Yönetim Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Chen Jie: “Lingang her zaman dışa açılmayı genişletiyor. Çin'in dışa açılma kapısı her zaman açıktır. Bu yüzden Lingang'da yayın balığı etkisiyle tüm şirketler işbirliği ve rekabet içinde geliştirilecek.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor