Çin'den ABD'ye savaş gemisi tepkisi

2019-02-11 19:54:29 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Çin'in Nansha Adaları açıklarına savaş gemisi göndermesinin ciddi bir siyasi ve askeri provokasyon olduğunu belirtti.

Bakanlık Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD'ye ait USS Spruance ve USS Preble adlı destroyerlerin Nansha Adaları açıklarına geldiğini tespit ettiklerini dile getirdi.  

Çin'in ABD'nin söz konusu girişiminden büyük hoşnutsuzluk duyduğunu ve buna kararlılıkla karşı çıktığını vurgulayan Sözcü, ABD'ye provokatif girişimlerine son verme çağrısında bulunduklarını aktardı.

Hua, Çin'in ulusal egemenliği ve güvenliği ile Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı korumak için gereken tüm önlemleri almaya devam edeceğini vurguladı.

Çin'in Nansha Adaları'nı da kapsayan bölgedeki egemenliğinin tartışılmaz olduğuna dikkat çeken Hua Chunying, her ülkenin uluslararası hukuka göre seyrüsefer serbestisi hakkını kullanmasına saygı duyduklarını, ancak bu bahaneyle ülkelerin egemenliği ve güvenliğine zarar verilmesine kararlılıkla karşı çıktıklarını kaydetti.

Güney Çin Denizi'nin barış içinde ve istikrarlı olduğunu, fakat ABD'nin kasten gerginlik yaratmaya çalıştığını söyleyen Hua, Çin'in ABD'ye bu girişimlerini durdurma ve Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı koruma çabalarına saygı gösterme çağrısında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor