Çin: Yeni yılda daha müreffeh bir dünya yaratmaya hazırız

2019-02-11 19:52:49

Çin, yeni yılda daha güzel, uyumlu ve müreffeh bir dünya inşa etmek için diğer ülkelerle beraber çaba göstermeye hazır olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, başta ABD, İngiltere ve Japonya olmak üzere birçok ülkenin liderlerinin Bahar Bayramı nedeniyle çeşitli kanallardan Çin halkına iyi dileklerini gönderdiğini kaydetti.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'in bayram tebriklerini sunmak için Çin'in Moskova Büyükelçiliği'ni ziyaret ettiği bilgisini veren Sözcü Hua, bunun Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin seviyesini ve iki ülke arasındaki derin dostluğu yansıttığını söyledi. Çin-Rusya diplomatik ilişkilerinin 70'inci yılına iyi bir başlangıç yapmayı dilediklerini aktaran Sözcü, iki tarafın ortak çabasıyla ikili ilişkileri daha da geliştireceklerine inandıklarını vurguladı.

Hua Chunying, çok sayıda yabancı liderin Çin halkına yeni yıl mesajları ilettiğine dikkat çekerek, Çinli ve Çin asıllı vatandaşların yerel ekonomik ve toplumsal kalkınmaya yaptığı önemli katkıları da takdirle değerlendirdiklerini belirtti. Sözcü Hua, bunun, hem Çin'in geleneksel kültürünün etkisini hem de farklı ülkelerin Çin'in geleneklerini ve değerlerini tanıdığını ve Çin ile dostluk ilişkilerini ve işbirliğini pekiştirme arzularını yansıttığını dile getirdi.

Hua Chunying, son olarak, Çin'in yeni yılda daha güzel, uyumlu ve müreffeh bir dünya için diğer ülkelerle ortak çaba göstermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor