Çinliler bayramda seyahat etmeyi sevdi

2019-02-11 11:46:31 CRI

Çin'de bahar bayramı (Çin yeni yılı) tatili süresince 415 milyon seyahat gerçekleşti. Geçen yılın bayram trafiğiyle kıyaslandığında %7,6 artış kaydedildi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, tatil boyunca iç turizmde 513,9 milyar RMB (76,2 milyar dolar) gelir elde edildi, turizm gelirinde yıllık %8,2'lik artış gözlendi. Son yıllarda aileyle seyahat etmek en önemli bayram etkinliklerinden biri haline geldi.

Bayram tatilinde yurtiçi ve yurtdışı seyahat harcamalarındaki güçlü büyüme, ekonominin yavaşladığı söylentilerine karşın Çin'de turizmin yükselişine işaret ediyor.

Pek çok şehirde düzenlenen bayram etkinlikleri de bayrama neşe kattı. Başkent Beijing'de Yasak Kent Saray Müzesi'nin düzenlediği bahar bayramı sergisi büyük ilgi çekti. Dünya genelinde 133 ülke ve bölgede 396 şehirde bin 500'den fazla etkinlik düzenlendi.

Çin yeni yılı tatilinde Çinliler için destinasyonlar sıralamasında Tayland, Japonya, Vietnam, Güney Kore, Singapur, Malezya, Amerika Birleşik Devletleri öne çıktı. Çin'in Hong Kong, Makao ve Taiwan bölgeleri de yoğun ziyaretçi çekti.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2017 yılında, Çinlilerin 143 milyon uluslararası turistik gezi yaptığını ve Çinli turistlerin uluslararası turizm alanında dünyanın en büyük tüketici grubu olduğunu belirtti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor