Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (7): Xi Jinping, İhtiyar Ma'yı neden övdü?

2019-02-11 09:03:33

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (7): Xi Jinping, İhtiyar Ma'yı neden övdü?

2018'de ülkenin reform ve dışa açılma sürecine büyük katkı yapan 100 seçkin görevli, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi tarafından ödüllendirildi. Bunlar arasında taban örgütlenmesindeki toplumsal çalışmalara dair inovasyonlara öncülük eden, halkın sorunlarının çözülmesine katkı sağlayan Ma Shanxiang, “reformun öncüsü” unvanına layık görüldü.

Ma Shanxiang, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping tarafından övgüyle söz edilen İhtiyar Ma Yoldaş'ın ta kendisi. Yıllarca çevresindeki vatandaşları ilgilendiren sorunları çözmek için büyük çaba harcayan Ma'nın geliştirdiği çalışma usulü ülke genelinde takdirle kabul edildi. “Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri” dizisinin bugünkü bölümünde Xi Jinping'in Yoldaş İhtiyar Ma'yı neden övdüğünü anlatacağız.

“Adım Ma Shanxiang, Chongqing kentinin Jiangbei semtindeki Guanyinqiao sokağında yer alan ‘Ma çalışma ofisi'nin sorumlusuyum. 30 yıldır vatandaşların sorunlarını çözmek için çalışıyorum. 160 çalışma defteri yazdım. 60'tan fazla problem çözme yöntemi özetledim…”

2018 yılının mart ayında düzenlenen yıllık meclis toplantıları sırasında Xi Jinping, Chongqing heyetinin toplantısına katılarak, ilk defa Çin Ulusal Halk Meclisi delegeliğine seçilen Ma'nın çalışmaları hakkında sunduğu raporu dinledi.

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (7): Xi Jinping, İhtiyar Ma'yı neden övdü?

1988 yılında mahallesindeki muhtarlıkta çalışmaya başlayan İhtiyar Ma, 30 yıllık çalışma sürecinde vatandaşlar arasındaki 2 binden fazla ihtilafı başarıyla çözdü. Şimdi emeklilik yaşına gelen Ma, hâlâ işinin başında. Vatandaşların sorunlarını çözmek için en kritik noktaların tespit edilmesi gerektiğine işaret eden Ma, şunları söyledi:

“Taban örgütlerinde çalışanlar, sıkça vatandaşlar arasındaki anlaşmazlıklarla karşılaşıyor. Arabuluculuk üstlenen kişilerin git gide daha çok yeteneğe sahip olmaları bekleniyor. Bir yol döşenmesi ile yol kenarındaki 22 dükkân arasındaki 100 kişinin karıştığı ihtilafı çözmüş olduk. Kritik nokta, hem kalkınma hem de uyum sorununun birlikte çözülmesi.”

Şu an “Ma'nın çalışma usulü”, tüm ülke genelindeki taban örgütlerinde çalışanlar için bir örnek oluşturuyor.

Ma'nın raporunu dinledikten sonra Genel Sekreter Xi, Çin'e özgü sosyalizmi bir bina olarak düşündüğümüzde bunun ana sütununu ÇKP Merkez Komitesi'nin, iskeletini de ÇKP'nin liderliğinin oluşturduğuna işaret ederel, binanın zeminin de sağlam olması gerektiğini vurguladı. Xi, sözlerine şöyle devam etti:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor