“Çin-ABD ilişkilerinde işbirliği eğilimi değişmemeli”

2019-02-10 15:08:43

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin-ABD ilişkilerinde karşılıklı çıkar ile ortak kazanca dayalı işbirliği eğiliminin değişmemesi gerektiğini vurguladı.

Cui Tiankai, 8 Şubat'ta Michigan eyaletinde Batı Michigan Dünya İşleri Komitesi tarafından düzenlenen Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 40. yıldönümü konulu diyalog toplantısına katıldı.

Son günlerde bazı kesimlerin Çin-ABD rekabetini kızıştırmaya çalıştığını, hatta iki ülkenin “ekonomik ayrışması”nı savunduğunu dile getiren Cui Tiankai, bu durumun iki ülkedeki geniş vizyonlu uzmanları endişelendirdiğini kaydetti. Çin ve ABD arasında anlaşmazlık yaşanmasının normal olduğunu söyleyen Büyükelçi, “Önemli olan iki tarafın karşılıklı anlayışı artırarak birbirinin stratejik niyetini doğru anlamasıdır.” dedi.

Hâlihazırda dünya ülkelerinin terörizm, yoksulluk, iklim değişikliği, doğal afetler ve sınır ötesi organize suçlar gibi birçok meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Cui Tiankai, “Çin ve ABD şu anda el ele verip işbirliğini güçlendirerek zorluklarla başa çıkmaya ve ortak kazancı gerçekleştirmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor