Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (6):Xi Jinping ile azınlık etnik gruplar arasındaki hikâyeler

2019-02-10 14:18:45 CRI

“Tüm etnik gruplar nar taneleri gibi sıkı şekilde bir arada olmalıdır.”

"Hiçbir etnik grup orta halli refah toplumu inşasının dışında kalamaz."

Bu sözler, Xi Jinping'in milli birliğe ve tüm etnik grupların ortak kalkınmasına yönelik beklentilerini yansıtıyor. 56 etnik gruptan oluşan bir ülke olan Çin'de azınlık etnik gruplar nesillerden beri ülkenin her bir köşesinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Bütün azınlık etnik grupların büyük bir aile olarak, mutlu bir şekilde yaşayıp yaşamayacağı, Xi Jinping'in en büyük kaygılarından biri. Xi, ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nin yapıldığı 2012 yılından bu yana, azınlık etnik grupların yaşadığı birçok bölgeye ayak izlerini bıraktı. Bugünkü programımızda size Xi Jinping ile azınlık etnik gruplar arasındaki hikâyeleri anlatacağız...

"Uzaklardan gelmeniz beni çok mutlu etti. Kış olmasına rağmen, geçmişte olduğu gibi yollar kardan kapanmadı."

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (6):Xi Jinping ile azınlık etnik gruplar arasındaki hikâyeler

Xi bu sözleri, 2015 yılında başkent dışına ilk ziyareti sırasında, Yunnan Dulong etnik grubuna mensup vatandaşlara söyledi. Dulong Nehri nahiyesi, Yunnan eyaletinin Nu Nehri Lisu Özerk İli'ne bağlı Gongshan ilçesinde bulunuyor. Nahiye, Çin'deki en ücra bölgelerden biri olarak biliniyor. Nahiye'ye giden yolların çok kötü olmasından dolayı eski zamanlarda buraya “insanları ağlatan yer” deniyordu.

Bölgenin yerel yetkilileri 2014 yılının yeni yıl arifesinde Xi Jinping'e bir mektup yazarak, bölgede bir karayolu tünelinin hizmete gireceği haberini verdiler ve Xi Jinping'den de bir tebrik mektubu aldılar. Bir sene sonra Yunnan'da incelemelerde bulunan Xi Jinping, özellikle Dulong etnik grubuna mensup vatandaşları kaldığı otele davet etti. Xi o buluşmada şöyle konuştu:

“Dulong halkının nüfusu pek yüksek değil, 6 bin 900 küsurluk bir nüfusu var. Buna rağmen, 56 etnik gruptan oluşan ailemizin eşit bir ferdidir. Şimdi, hepimiz Çin ulusunun canlandırılması ve Çin rüyasının gerçekleştirilmesi için kutsal bir misyon üstleniyoruz. Çin Komünist Partisi, tüm etnik grupların gelişimiyle yakından ilgileniyor. Parti ve hükümet her zaman size ilgi ve destek verecek."

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin topraklarının yaklaşık altıda birini oluşturuyor. Bu topraklarda Han, Uygur ve Kazak halklarının da içinde bulunduğu 47 etnik grup yaşıyor. Xi, buradaki istikrar ve kalkınmaya her zaman büyük ilgi gösteriyor.

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (6):Xi Jinping ile azınlık etnik gruplar arasındaki hikâyeler

Xi, Nisan 2014'te Xinjiang'in güneyindeki Kaşgar bölgesini ziyaret etti. Uygur köylülerden Abdukeyim Rozi'nin evine giderek, üretim ve yaşam koşullarını anlamak için oturma odasına, mutfağa, koyun ağılına, meyve bahçesine ve tarım makinelerine baktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor