Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Sözcülüğü'nden Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” iddialarına yanıt

2019-02-10 12:57:28

Birinci Soru: Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü tarafından 9 Şubat tarihli yapılan açıklamada, Çin hükümeti Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde “toplama kampları” kurmak ve bir milyondan fazla Uygur vatandaşını tutuklamakla suçlandı. Çin tarafının bu konudaki yorumu nedir?


Cevap: Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün ilgili açıklamaları tamamen gerçek dışıdır. Çin tarafı bu iddialara şiddetle karşı çıkmaktadır.

90'lı yıllardan itibaren, Çin'i içeriden ve dışarıdan tehdit eden “üç şer güç” (etnik bölücülük, dini aşırıcılık, şiddet ve terör), Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde binlerce terör saldırısı düzenleyerek çok sayıda masum vatandaşın hayatını kaybetmesine, yüzlerce polisin şehit olmasına ve büyük oranda maddi zarara yol açmıştır. Teröristlerin bu vahim suç eylemleri, sadece Xinjiang'ın huzur ve dayanışma ortamını bozmakla kalmayıp aynı zamanda Xinjiang'daki tüm etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam, sağlık, mülkiyet ve gelişme hakları gibi temel insan haklarını da zedelemiştir.

Çin hükümeti, uluslararası toplumun terörle mücadele konusundaki tecrübelerine dayanarak, kendi ülkesinin içinde bulunduğu koşullara uygun olarak, terör ve aşırıcılığa karşı verdiği mücadeleyi derinleştirmektedir. Mesleki eğitim merkezleri kesinlikle Türk tarafının ifade ettiği gibi “toplama kampları” değildir. Mesleki eğitim merkezlerinin en önemli hedefi, terör ve aşırıcılığa karşı mücadeledir; ana programları “üç öğrenme ve bir giderme” olarak özetlenen bu merkezlerin amacı, ulusal dili, hukuki bilgileri ve mesleki becerileri geliştirme ve aşırıcılığa karşı mücadele vermektir. Herhangi bir ülkenin vatandaşlarının, kendi ülkesinin ulusal dilini öğrenmesi gerektiği gibi, Çin vatandaşları da Mandarin Çincesi bilmelidirler. Hiçbir ülkede hukuk göz ardı edilmemeli ve yok sayılmamalıdır. Mesleki beceriler olmazsa istihdam zorlaşır ve işsizlik, yoksulluğa yol açar, böyle bir durum aşırıcı düşüncelerin yayılmasına zemin oluşturur. Bu herkesin malumudur.

Mesleki eğitim merkezleri kurulduktan sonra, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde 25 aydır herhangi bir şiddet ya da terör olayı meydana gelmemiş ve bölgede asayiş önemli ölçüde sağlanmıştır.

2017 yılında Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi toplamda 100 milyondan fazla yurtiçi ve yurtdışından turist ağırlamış ve bu rakam geçen yıla kıyasla %32 oranında artmıştır. 2018 yılındaki turist sayısı ise yaklaşık %50 oranında artarak 150 milyonu aşmıştır. Bu rakamlar Xinjiang'ın ne kadar güvenli ve istikrarlı bir yer olduğunu açıkça göstermektedir.

Mesleki eğitim merkezleri dışa açıktır. 12 ülkenin Beijing büyükelçileri ve Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülkeden gelen gazeteciler Xinjiang'a davet edilerek, mesleki eğitim merkezleri başta olmak üzere birçok önemli yeri ziyaret etmiştir. Maalesef, Xinjiang'dan dönen gazeteciler tarafından kaleme alınmış olan nesnel ve objektif haberler bazı guruplar tarafından göz ardı edilmiştir. Bu tür davranışlar içinde bulunanlara karşı sadece ön yargılı veya art niyetli oldukları yorumunu yapabilirim.

Hem Çin hem Türkiye terörle mücadelede ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Terörle mücadele konusunda çifte standartların uygulanmasına karşı çıkmaktayız. Türk tarafının, Çin tarafının terör ve aşırıcılıkla mücadele için yasal çerçevede aldığı etkili önlemleri ve gösterdiği çabaları doğru biçimde anlayacağını, asılsız eleştirilerini geri alarak, yaratmış olduğu olumsuz etkileri yok etmek için önlem alacağını ümit ediyoruz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor