Çin ve Portekiz liderlerinden karşılıklı kutlama mesajları

2019-02-09 14:56:14

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40 yıldönümü dolayısıyla karşılıklı kutlama mesajları yolladı.

Xi Jinping mesajında, Çin ve Portekiz arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığına işaret ederek, 1999 yılında iki ülkenin Makao sorununu rasyonel şekilde çözdüklerini ve geçmişten bu yana süregelen sorunların çözülmesi konusunda diğer ülkelere örnek oluşturduklarını kaydetti.

Mesajında, Çin'in Portekiz ile ilişkilerine büyük önem verdiğini söyleyen Xi, ikili ilişkilerin 2005 yılında kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığına dikkat çekti. Diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yılını yeni başlangıç noktası olarak görüp ikili ilişkileri daha üst düzeye taşıyacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, böylece Çin ile Portekiz'e ve iki ülkenin halklarına daha fazla yarar getireceklerini belirtti.

Portekiz Cumhurbaşkanı De Sousa mesajında, Çin ile ilişkilerinin uzun vadede barış temelinde gelişmesinden büyük gurur duyduklarının altını çizerek, iki ülkenin ortak çabaları sayesinde aralarındaki geleneksel dostluğun daha da güçleneceğine inandıklarını söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Portekiz Başbakanı Antonio Maria Costa da diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yıldönümü nedeniyle karşılıklı kutlama mesajları gönderdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor