Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (5): Genel Sekreter ve inovasyon gündemimiz

2019-02-09 13:29:43 CRI

İnovasyon, günümüzde Çin'in kalkınmasını tanımlayan ve yeri doldurulamaz bir anahtar kelime. “Reform yapan ilerler, inovasyon yapan güçlenir” diyen Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, birçok vesileyle inovasyonun önemini vurguladı. Peki, onun gözünde bugünün Çin'i niçin inovasyon ve kalkınmaya ihtiyaç duyuyor?Bireyler, bu dönemde kendi hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürebilirler?

“Xi'den Yaşam Öyküleri” adlı özel röportaj dizisinin 5'inci bölümünde Xi Jinping'in işçiler, şirket yöneticileri ve bilimsel araştırmacılarla yaptığı inovasyon üzerine sohbetlere kulak verip, bu sorulara birlikte yanıt bulacağız.

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (5): Genel Sekreter ve inovasyon gündemimiz

“Bugün mutlu musunuz? (Hep birlikte) Mutluyuz.”

Bu diyalog, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ile ülkenin önde gelen sanayi gruplarından Gree'nin çalışanları arasında yaşandı. Xi, 22 Ekim 2018 tarihinde incelemelerde bulunmak üzere şirketi ziyaret etti. Başlangıçta küçük bir klima üreticisi olan Gree, şu an beyaz eşya, ileri teknoloji donanımları ve haberleşme alanlarında faaliyet gösteren bir sanayi grubu konumuna geldi. Ürünleri 160'tan fazla ülkeye satılan Gree'nin başarısının sırrı, bağımsız inovasyonda ısrarcı olmak...

İncelemeleri esnasında, çalışanları bağımsız inovasyon becerilerini ve güçlerini artırmaları yönünde teşvik eden Xi Jinping, şöyle konuştu:

“Xi Jinping: Büyük devletten güçlü devlet olmaya geçmek için reel ekonominin gelişmesi kritik bir önem taşıyor. Reel ekonominin kilit noktası üretim, üretimin kilit noktası ise inovasyon. Bunun için de kilit teknolojilere sahip olunmalı; mutlaka kendi gücüne dayanarak bağımsız inovasyon için çaba harcanmalı. Umarım, tüm şirketler bu yönde mücadele eder. Gree çalışanları: Genel Sekreterimiz bu konuda müsterih olsun. Tüm gücümüzle çalışacağız ve tüm dünyanın Çin ürünlerini sevmesini sağlayacağız.”

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (5): Genel Sekreter ve inovasyon gündemimiz

Inspur Grubu, Çin'in önde gelen bulut hesaplama ve büyük veri hizmet sağlayıcısı şirketlerinden. Xi Jinping, 100'den fazla ülke ve bölgeye akıllı teknoloji ürünleri satan şirketin bilgisayar üretim üssünü Haziran 2018'de ziyaret etti. Xi, burada şirketin geliştirdiği ileri teknolojili sunucular ile büyük veri ve akıllı kent gibi bilişim platformları hakkında etraflıca bilgi aldı.

İncelemeleri esnasında yaptığı açıklamada, toplumsal güçlerin büyük ölçekli işler için seferber edilmesinde sosyalist sistemin avantajlarından faydalanılması ve inovasyona yoğunlaşılması gerektiğini söyleyen Xi Jinping, sözlerini şöyle sürdürdü:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor