Çin-ABD ilişkilerinin 40. yıldönümü kutlandı

2019-02-07 19:49:53 CRI

Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü ve Çin Yeni Yılı vesilesiyle dün, Çin'in Washington Büyükelçiliği'nde resepsiyon düzenlendi. Çin Büyükelçisi Cui Tiankai, resepsiyonda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında ilk olarak 2019 yılının Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Cui, Çin-ABD ilişkilerinin 40 sene boyunca iki ülkenin kalkınmasını hızlandırdığını ifade etti.

Cui, Çin-ABD ilişkilerinin iki halka da büyük yarar sağladığına işaret ederek, 40 yıl boyunca yaşanan gelişmelerin, işbirliği yolunun hem Çin, hem de ABD için en iyi tercih olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Cui, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın 1 Aralık 2018'de, Arjantin'de bir araya gelerek, Çin-ABD ilişkilerini eşgüdüm, işbirliği ve istikrar doğrultusunda ilerletme konusunda fikir birliğine vardığını banımsattı.

Cui, Çin ve ABD'nin, iki ülke liderleri arasında varılan fikir birliğini yerine getirmek amacıyla, karşılıklı anlayış ve karşılıklı güveni arttırarak yanlış karar vermekten kaçınması; açıklığı sürdürerek bağları güçlendirmesi; kültürel iletişimi yoğunlaştırarak ikili ilişkilerin kamuoyu temelini sağlamlaştırması ve fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözerek daha güçlü ve daha istikrarlı bir Çin-ABD ilişkisi için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Çin'in ABD Büyükelçiliği ve ABD'li Meridian International Center tarafından ortaklaşa düzenlenen resepsiyona, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross dahil ABD'nin çeşitli çevrelerinden yaklaşık 750 kişi katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor