Çin'den deniz suçlarıyla mücadeleye destek çağrısı

2019-02-06 16:44:37

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Afrika'nın batı kıyılarındaki güvenlik durumunun ciddiyetini koruduğuna işaret ederek, ilgili ülkeleri denizlerde ulusötesi organize suçlarla mücadeleye destek vermeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dün konuyla ilgili düzenlenen toplantısında konuşan Ma Zhaoxu, Çin'in denizlerde ulusötesi organize suçlarla mücadele edilmesi hususundaki önerilerini sıraladı.

Uluslararası toplumun, kıyı ülkelerinin kendi kapasitelerini inşa etmelerine bu ülkelerin egemenliklerine saygı gösterilmesi ön koşuluyla destek vermesi gerektiğini söyleyen Çinli temsilci, bölgesel ölçekte uzun vadeli bir mekanizma kurulması, uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi ve kıyı ülkelerine yardımların artırılması önerilerinde bulundu.

Ma Zhaoxu, son yıllarda Aden Körfezi'ndeki korsan saldırılarının uluslararası toplumun ortak çabalarıyla azaldığını, ancak Afrika'nın batı kıyısında yer alan Gine Körfezi'ndeki güvenlik durumunun hâlâ ciddiyetini koruduğunu belirtti.

Ma, bölgesel ve alt bölgesel kuruluşların üzerlerine düşen rolü üstlenerek, bölgede uzun vadeli bir mekanizma kurulmasına destek vermeleri gerektiğini söyledi.

Uluslararası topluma ilgili örgütlerin korsanlıkla mücadele stratejilerini tamamen hayata geçirmeye çağıran Ma Zhaoxu, ilgili BM kuruluşları ile Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Interpol gibi kuruluşlardan kıyı ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişmesine desteği artırmalarını da istedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor