Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (2)

2019-02-06 14:37:28

En çok düşündüğü kişiler

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in alışkanlıklarından biri, Çinlilerin en büyük bayramı Bahar Bayramı arifesinde ülkenin en fakir bölgelerini ziyaret etmektir. Xi bir konuşmasında “Yeni bir yılın eşiğinde en çok düşündüğüm kişiler, zorluk çeken vatandaşlardır” demişti.

Xi Jinping'in son yıllarda yurt içinde gerçekleştirdiği incelemelere göre, Xi ülkenin en fakir bölgelerinin hepsini ziyaret etti, fakir vatandaşların yaşam koşullarını inceledi, fakir bölgelerde ekonomik durgunluğa yol açan nedenler için nabız tuttu, yoksullukla mücadele çalışmaları için hedef belirledi.

Xi, Çin'de orta halli refah toplumu inşasının kapsamlı tamamlanması yolundan hiçbir fakir vatandaşın yoksun olmayacağını, köylülerin de reform ve kalkınmanın sonuçlarını paylaşacaklarını defalarca vurguladı.

Bugün, “Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri” dizisinin 2. bölümü “En Çok Düşündüğü Kişiler”i yayınlayacağız: Ses 1 (sohbet)

Xi Jinping: “Geçen yıl kaç kişi evlendi?”

Guo Jianqun: “7 kişi.”

Bu, 2016 yılında düzenlenen, “2 Toplantı” adıyla da bilinen Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı yıllık toplantıları sırasında Xi Jinping'in Xiangxi Tu ve Miao Özerk İli başkanı Guo Jianqun'la yaptığı sohbetten alındı. Xi Jinping sohbette Huayuan ilçesi Paibi Nahiyesine bağlı Shibadong köyündeki durumu sordu. Köy sakinlerinin evlilik durumunu sorması aslında bu fakir köyün yoksullukla mücadelesindeki gelişmeye olan merakını yansıtıyor. Yoksulluktan dolayı, daha önce köydeki delikanlılar için bir eş bulmak epey zordu. Xi, kasım 2013'te dağların derinliğinde saklı Shibadong köyüne geldi, aşırı yoksul bir aile olan Shi Qiwen'in evinde yaşlı karı kocanın durumunu sordu. Ses 2

Xi: “Karnınızı doydurabiliyor musunuz? Pirinç yetiyor mu?”

Shi: “Yetiyor, evde tahıl ambarımız var.”

Xi: “Harçlığınız var mı? Geliriniz var mı? Domuz veya keçi besliyor musunuz?”

Shi: “2 domuzumuz var...”

Çin hükümeti kırsal kesimlerde fakirlik ölçüsü olarak kişi başına ortalama 2300 yuan gelir belirledi. Shibadong köyünde ise 2013 yılında kişi başına gelir 1700 yuanın altındaydı, bu rakam aynı yıl ülke ortalamasının sadece beşte birini oluşturuyordu.

Xi Jinping köyde incelemede bulunurken “isabetli yardım” düşüncesini ortaya koydu. Xi, köyün gerçek koşullarına göre farklı çeşitlerde destek ve yardım sağlanmasının önemini vurguladı. “İsabetli yardım” çalışmasının başlatılmasından sonra Shibadong köyü yönetimi 5 endüstriyi geliştirme kararı aldı. Bu 5 endüstri arasında servis ekonomisi, köye özgü yetiştiricilik, balıkçılık, Miao nakışı ve turizm yer alıyor. 2017 yılına gelindiğinde köy tamamen yoksulluktan kurtuldu, dahası diğer bölgeler için örnek alınabilecek bir yoksullukla mücadele modeli oluşturuldu. Ekonomik koşulların iyileşmesiyle çok sayıda bekâr delikanlı da dünya evine girdi. Shi Qiwen ve eşinin yaşamında da büyük değişiklikler görüldü.

Xi Jinping haziran 2017'de Shanxi eyaletinin Lüliang bölgesinde incelemelerde bulundu. Zhaojiawa köyü, dağlık Lüliang bölgesinde bulunan aşırı fakir köylerden biriydi. Köy sakini Liu Fuyou'nun evinde sert tahtadan yatakta oturan Xi, Liu ailesinin geliri ve en çok endişelendikleri gibi günlük yaşamıyla ilgili ayrıntıları sordu. Liu Fuyou, Xi'nin ziyaretini anlatırken şunları söyledi: ses 3

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor