Haber Analiz: Çin Yeni Yılı'ndaki bilimsel ve teknolojik unsurlar

2019-02-05 17:01:10

Xu Qinduo- CRI Haber Merkezi

Çin Medya Grubu tarafından hazırlanan Bahar Bayramı Galası'nda yer alan “Tren platformu” adlı skeçte, dört çiftin bayramı geçirmek üzere memleketlerine dönme hikâyesi anlatıldı. Hikâyenin ana konusu ev, aile ve aşktı; yani kalıcı bir konuydu. Sürekli değişen tek şey ise hikâyenin arka planını oluşturan, hızlı tren istasyonu platformundaki 3 dakikalık kısa duraklama süreleriydi.

Çin Demiryolu Şirketi tarafından yayımlanan rapora göre, 40 gün sürecek Bahar Bayramı trafiğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 artışla 413 milyon yolcu taşınacağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra, hızı saatte 350 kilometreye ulaşabilen “Fuxing” adlı hızlı trenler de Bahar Bayramı trafiğinde ilk kez geniş çaplı bir şekilde hizmet verecek.

“Kolaylık”, son dönemde Çin'de yeni yıla girilirken göze çarpan özelliklerden biri oldu. Hızlı trenler, seyahatlere büyük kolaylık sağlarken, gelişmiş e-ticaret ve güçlü ekspres kargo ağları da memleketlerine dönen insanların yükünü büyük ölçüde hafifletti. Cep telefonlarının tuşlarına basmak, bayram hediyelerinin sahiplerine ulaşmak üzere yola çıkmaları için yeterli hâle geldi.

Bu gibi kolaylıklar, Çin halkının büyük çoğunluğunca, özellikle de genç tüketicilerce artık çoktan alışılmış ve olağan karşılanması gereken şeyler olarak görülüyor. Ancak bu olağan gibi görülen değişiklikler, Çin'de yapılan reform ve dışa açılma uygulamalarıyla yakından ilişkili. Reform, dışa açılmanın zeminini hazırladı; dışa açılma ise reformları ve Çinlilerin yaşamlarındaki büyük değişiklikleri hızlandırdı.

20 yıl önce Çin'in cep telefonu piyasasına Avrupalı, Japon ve Koreli markalar hâkimdi. Çinli tüketicilerin taleplerini karşılayan bu markalar, yerli cep telefonu için araştırma ve geliştirme çalışmalarını da hızlandırdı. Günümüzde ise Çin malı cep telefonları piyasadan gün geçtikçe daha büyük pay almayı başarıyor. Huawei, bu piyasada ilk sırada yer alırken, onu OPPO, Vivo, iPhone ve Xiaomi izliyor.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte bilimsel ve teknolojik unsurlar da Çinlilerin günlük yaşamına daha çok girmeye başladı. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre, dijital ve elektronik ürünler, son yıllarda Çinlilerin Bahar Bayramı alışverişlerindeki gözdeleri olmaya başladı.

Geçtiğimiz beş yılda teknoloji Çinlilerin yaşamını değiştirmekle kalmadı, halkın yaşamlarındaki yeni arayışı hâline de geldi. Geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda küresel tedarikçiler 57,8 milyar dolar değerinde sipariş sözleşmesine imza attı. Söz konusu ürünler arasında dünyanın en küçük kalp pili, tam otomatik kahve makinesi, 3D yazıcıyla üretilen maskeler, güneş enerjisiyle internet erişimi sağlayan donanımlar, nabız ölçebilen spor kıyafetleri ve diğer malzemeler yer aldı. Bu ürün ve teknolojiler, Çinli tüketicilerden büyük ilgi gördü.

Çin ürünleri dünyayı sararken, farklı ülkelerin ürünleri de Çin piyasasına girdi. Çin, dünyanın fabrikasından dünyanın en büyük piyasası konumuna geldi. Bazı yeni ürün ve hizmetlerin Çin piyasasına girdikten sonra, Çinli işletmeler üzerinde baskı yaratması da kaçınılmaz. Dışa açılma, yeni rekabetler getirmenin yanı sıra, Çin'in kalkınmasını teşvik eden önemli bir unsur niteliğinde.

Rekabetin, Çin'de imalat sektörünün gelişmesini teşvik ettiği somut olgularla kanıtlanmış durumda. Çin, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip ürünler imal edebiliyor, hatta bazı alanlarda dünyada başı çekiyor. Örneğin, 2019 yılı Dünya Ekonomik Forumu'nun odak konusu olan Dördüncü Sanayi Devrimi'nin başlıca gündem maddelerinden 5G ve yapay zekâ teknolojileri açısından Çin dünyadaki en ileri ülkeler arasında bulunuyor.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta, Çin ile ABD arasında yapılan ticaret müzakerelerinin yeni turu olumlu bir atmosferde sona erdi. Nihai bir ticaret anlaşmasına varılmasını hedefleyen yeni müzakereler de başlamak üzere. Daha büyük ve derin reformların Çin ekonomisinin büyümesine yeni dinamizm katacağını söylemek mümkün.

Çin Medya Grubu tarafından hazırlanan 2019 Bahar Bayramı Galası'nda ilk kez 4K ultra HD formatında canlı yayın yapılması ve 5G şebekeyle program iletiminin gerçekleştirilmesi de bilim ve teknolojinin Çin halkının yaşamını etkilemeyi ve değiştirmeyi sürdüreceğine dair önemli işaretler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor