Dünya liderlerinden Çin'e Bahar Bayramı tebrikleri

2019-02-05 15:29:41

Dünyanın birçok ülkesinden ve uluslararası örgütlerden liderler, Çin halkının en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yayımladığı görüntülü mesajda, dünya genelindeki Çinlilerin Bahar Bayramı'nı kutladı. Çin hükümetine ve halkına BM'ye verdiği desteklerden ötürü teşekkürlerini sunan Guterres, mesajına Çince “Bahar Bayramınız kutlu olsun!” diyerek başladı.

Guterres, mesajında “Dünyamız, çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Ancak biliyoruz ki herkesin ortak çabasıyla hedeflerimizi gerçekleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan dünyaca ünlü Tokyo Kulesi, bu yıl ilk kez Bahar Bayramı nedeniyle kırmızıya büründü.

Tokyo Kulesi'nde düzenlenen kutlamaya Japonya Başbakanı Şinzo Abe de görüntülü mesaj gönderdi. Abe, mesajında Çince “Herkese iyi bayramlar” diyerek, ülkede yaşayan Çinlilerin bayramını kutladı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Çin basınında yer alan mesajında, Bahar Bayramı nedeniyle Çin hükümetine ve halkına en samimi dileklerini gönderdiğini ifade etti.

Pakistan-Çin dostluğunun uzun bir geçmişe sahip olduğunu belirten Alvi, taraflar arasında yürütülen işbirliğinin iki ülkenin refahına ve bölgesel barışa katkı sağladığını dile getirdi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani de gönderdiği mesajda, “Bahar Bayramı münasebetiyle Afgan halkı adına dost Çin halkına en içten dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Ülkesine sağladığı destek nedeniyle Çin'e teşekkürlerini sunan Gani, ikili ilişkilerin önemli gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya bulunduğunu, Çin'le dostluğu derinleştireceklerini belirtti.

Tayland Kraliyet ailesi mensuplarından Prenses Maha Chakri Sirindhorn da Çin'in Bangkok Büyükelçiliği tarafından düzenlenen bayram etkinliğine katıldı. Prenses Sirindhorn, yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki dostluğun sürmesini dilediğini ifade etti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de dün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda Çin'in Bahar Bayramı'nı kutladı.

Diğer yandan, İngiltere Başbakanı Theresa May, Kamboçya Başbakanı Hun Sen ve Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen'in aralarında bulunduğu liderler de Çin'e kutlama mesajları yayımladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor