Çinli temsilci: Afrika'da paralı askerlerin faaliyetlerine karşıyız

2019-02-05 15:01:54

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Çin'in Afrika'daki paralı askerlerin faaliyetlerine kararlılıkla karşı çıktığını, kıta ülkelerinin barış ve refah arayışına destek vermeyi sürdüreceğini açıkladı.

Büyükelçi Ma Zhaoxu, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Afrika'da paralı askerlerin faaliyetleriyle ilgili dün düzenlenen açık oturumuna katıldı.

Ma yaptığı konuşmada, paralı askerlerin faaliyetlerinin uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğuna, gelişmekte olan ülkelerin ve özellikle Afrika ülkelerinin barış ve istikrarını ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çekerek, uluslararası toplumun bu konuya önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Paralı askerlerin faaliyetlerinin BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerine aykırı olduğu gibi, gelişmekte olan ülkelerin iç işlerine müdahale ettiğini ve bu ülkelerin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne zarar verdiğini belirten Ma Zhaoxu, Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığının altını çizdi.

Çinli temsilci, uluslararası toplumun BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkeleri ile uluslararası ilişkilerin temel kuralları doğrultusunda egemenlik, eşitlik ve iç işlerine karışmama ilkelerinde ısrar etmesi, Afrika ülkelerinin bölgesel işlerdeki önderliğine saygı göstermesi ve “Afrika'nın sorunlarının Afrikalıların yöntemleriyle çözülmesine” destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Ma Zhaoxu, uluslararası toplumun uluslararası ve bölgesel işbirliğini güçlendirerek, Afrika ülkelerinin paralı askerlerin faaliyetlerinin getirdiği tehditleri uygun bir şekilde göğüsleyerek yok etmesine de yardımcı olması gerektiğini ifade etti.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma, konuşmasında ayrıca uluslararası toplumun Afrika'nın kalkınmasını hızlandırarak, kıtada yoksulluğun azaltılmasına, çatışma ve kaosun kökündeki nedenlerin ortadan kaldırılmasına destek vermesinin önemine değindi.

Çin'in öteden beri Afrika ülkelerinin barış, huzur, refah ve kalkınma yolunda harcadığı çabaları desteklediğini hatırlatan Ma, ülkesinin Çin-Afrika Barış ve Güvenlik İşbirliği Fonu'nun oluşturulmasına karar verdiğini de açıkladı.

BMGK'nin şubat ayı dönem başkanı Ekvator Ginesi'nin çağrısı üzerine yapılan söz konusu açık oturuma Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo başkanlık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor