Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (1)

2019-02-05 14:54:07

Bir köyün Çin Rüyası

Liangjiahe, Çin'in kuzeybatı kesiminde yer alan küçük bir köydür. 50 yıl önce bu köye bir grup genç geldi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu gençlerden biriydi. 15 yaşında köye gelen Xi, 22 yaşında ayrılana kadar gençliğini burada geçirdi, Çin'in kırsal kesimindeki gerçekleri yakından tanıdı. Çin toplumunun en alt tabakasının iradesi, Xi Jinping'in somut çalışmalarla halka hizmet etme hedefini sağlamlaştırdı.

Bugünden itibaren “Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri” dizisini yayınlayacağız. İlk bölümünün adı: Bir Köyün Çin Rüyası...

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 22 Eylül 2015'te ABD'yi ziyaret etmişti. Washington eyalet yönetimi ve ABD'li dostluk dernekleri tarafından onuruna düzenlenen ziyafette konuşan Xi, ziyafete katılan konuklarla bir hikâye paylaştı: Ses 1

“1960'lı yılların sonunda ben onlu yaşlarındaydım, başkent Beijing'den Sha'anxi eyaleti Yan'an kentine bağlı Liangjiahe köyüne gidip bir köylü oldum, köyde tam 7 yıl geçirdim. Buradayken Çin Komünist Partisi(ÇKP) köy komitesi sekreteri oldum, köyün kalkınması için köy sakinleriyle birlikte çalıştım. O dönemde benim en büyük arzum, köy sakinlerinin bol etli bir öğün yemek yiyebilmeleriydi.”

Bu, Xi için çok özel bir tecrübeydi. 1950'li yıllarda eğitimli gençlerin yoksul köylere gidip eğitim almaları kampanyası başlatıldı. 1969 yılında 15 yaşındaki Xi Jinping, kırsal kesime gönderilen 17 milyon genç öğrenciden biri olarak Beijing'den ayrıldı ve Liangjiahe köyüne geldi. Köyde 7 yıl geçiren Xi, canı sıkkın bir Beijingli gençken kendini tarımsal işlere adayan bir köylü gence dönüştü. Bugün 63 yaşındaki köy sakini Shi Chunyang, o günleri çok iyi hatırlıyor:

“Kış mevsiminde baraj inşası yapılırken, Xi Jinping pantolon paçasını yukarıya çekerek çıplak ayaklarıyla çamur içinde buz kazıyordu, akıbetini hiç düşünmüyordu.”

Xi Jinping, Sichuan eyaletinin kırsal kesiminde metan gazı projesinin faydalı bir proje olduğunu öğrenince kendi parasıyla Sichuan'a gidip metan gazı teknolojisini öğrendi ve Liangjiahe köyüne dönünce Sha'anxi eyaletinin ilk metan gazı tankını kurdu:

“İlk tankı kurmak hiç de kolay olmadı. Tankın 2 yanındaki su seviyesi durmadan yükseliyor, ancak gaz çıkmıyor. Sonunda bir deliğe saplayınca pislikler her yere hatta yüzüme püskürdü, aynı zamanda gaz da çıktı! Hemen bir boruyu taktık, 30 santim yükseklikte ateş yanmaya başladı...”

Köy sakinleriyle birlikte yemek yemek, yol inşa etmek, metan gazı tankı kurmak, burada ÇKP'ye katılmak, daha sonra ÇKP köy komitesi sekreteri olmak... 7 yıl süren köy yaşamı Xi Jinping'i yetiştirdi, inancını sağlamlaştırdı. Xi, bir makalesinde şu ifadeye yer verdi: Halka hizmet eden bir memur olarak, Sha'anxi eyaletinin kuzey kesimindeki yaylayı köklerim olarak görüyorum, çünkü burası asla değişmeyecek bir inancı bana yerleştirdi: Halk için elle tutulur işler yapmak!

“Halkın gücü ve temelini kendi gözüyle görmek, halk ve toplumu gerçekten anlamak, büyük önem taşıyan temel bir ilkedir. Gerçeklere dayanan fikirlerim o zaman filizlendi. Bu fikirler bugün dahi beni etkiliyor.”

Xi Jinping, Liangjiahe köyünün dağları ve nehirlerinin yanı sıra, köy sakinlerini de iyi tanıyor. 2015 Bahar Bayramı arifesinde Xi Jinping çok özlediği Liangjianhe köyüne döndü ve o yıllardaki “küçük arkadaşları” ile sohbet etti.

“Zhang'er, Ying'er, Yingchun, anne baban neredeler?”

Bu köy ziyaretinden Xi'nin ABD ziyareti sırasında bahsedildi:

“Liangjihe köyü çok değişti, köye asfalt yol uzandı, köy sakinleri tuğlalı evlerde oturuyor, internete erişiyorlar. Köydeki yaşlılar temel yaşlılık sigortasına sahipler, tüm köy sakinleri de sağlık sigortası kapsamına dahil, çocuklar kaliteli eğitim görüyor, et yemek de artık hiç sorun değil. Bu değişiklikleri gördükten sonra inancım daha sağlam oldu; Çin Rüyası halkın rüyasıdır, bu ancak Çin halkının güzel yaşam beklentisiyle birleşirse gerçeğe dönüşebilir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor