Geleneksel ve modern unsurlar bayram galasında buluştu

2019-02-04 21:04:17 CRI

2019 Bahar Bayramı Galası bugün dünya genelindeki izleyicilerle buluştu.

Çeşitli programların sunulduğu gala, geleneksel Çin kültürü ve modern uluslararası unsurları bir araya getirdi.

"Yeni dönemde gayret ve mutlu bir yıl" temasıyla düzenlenen gala, şarkı, dans, sihirbazlık, akrobasi, opera, kungfu, skeç ve Çin'in geleneksel sahne sanatlarından olan meddah gösterisi gibi zengin içerikli programlardan oluştu.

Ünlü sanatçılar, yıldızlar ve sanat topluluklarının yanı sıra sıradan vatandaşlar da programlara katıldı. 59 yaşındaki Liu Yanhe onlardan biri. Liu, devlet düzeyinde maddi olmayan kültürel miras olan Ansai bel davulunu devam ettirmek için çaba harcıyor. Ansai bel davulu, Çin'in kuzeybatı kesiminde tarihi çok eskilere dayanan geleneksel dans çalgılarından biri. Liu, gala aracılığıyla daha fazla kişiye 2 bin yıllık Ansai davulunu daha tanıtmak istediklerini belirtti.

Aslan dansına ilgi büyük

“Aslan dansı” da Bahar Bayramı Galasında sıkça sunulan performanslardan biri. Bu sene “100 aslanın yeni yılı kutlaması” adlı programa katılan Çin'in güney kesimindeki Foshan kentinden gelen Deng Jianwen, bu yıl izleyicilerin güneye özgü aslan dansını izlediğini, güney ve kuzeydeki aslan dansları arasında büyük fark olduğunu söyledi.

Galada ayrıca 8 dakika içinde Peking operasının yanı sıra ülkenin çeşitli bölgelerinde yaygın olan Yu, Yue, Huangmei operaları da izleyicilerle buluştu.

Bu yılki bayram galasının dikkat çekilen diğer bir noktası da uluslararası unsurların kaynaşması. Slovenya'dan gelen gençler, sahnede sokak basketbolu gösterisi sundu.

Geçen 30 yılda sürekli gelişen ve daha farklı sanatsal içerikler sunan Bayram Galası, tüm dünyanın Çin kültürünü öğrenmesi için önemli bir platform işlevi de görüyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor