Çin ve Sudan liderlerinden karşılıklı kutlama mesajları

2019-02-04 15:36:30 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Çin ve Sudan arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümü dolayısıyla bugün karşılıklı kutlama mesajı gönderdi.

Sudan'ın Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kuran ilk ülkelerden biri olduğuna işaret eden cumhurbaşkanı Xi, geçen süreçte ikili ilişkilerin hep sağlıklı ve istikrarlı geliştiğini, çeşitli alanlarda elverişli kazanımlar edinildiğini, 2015 yılında Çin ile Sudan arasında stratejik ortaklık ilişkileri kurulduğunu hatırlattı.

Bütün bu gelişmeleri memnuniyetle izlediklerini kaydeden Xi, Çin'in Sudan'la birlikte diplomatik ilişkilerinin tesis edilmesinin 60. yıldönümü fırsatıyla, Kuşak ve Yol inşası çerçevesinde çeşitli alanlarda işbirliğini derinleştireceğini kaydetti.

Xi, iki ülkenin aynı zamanda Çin-Afrika İşbirliği Forum Beijing Zirvesi'nde elde edilen sonuçları yerine getirerek stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni gelişmeler kaydedilmesine hız vereceğini sözlerine ekledi.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, kutlama mesajında Sudan ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümünün son derece anlamlı olduğuna işaret etti. Beşir, Sudan'ın iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğini pekiştirerek insanlığın kader ortaklığı düşüncesine uyum sağlayacağını kaydetti. Beşir ayrıca Sudan'ın Kuşak ve Yol inşasına aktif bir şekilde katılarak iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerini daha yüksek seviyeye taşıyacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang ve Sudan Başbakanı Mutazz Musa da aynı gün karşılıklı kutlama mesajı gönderdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor