Xi Jinping: Yurtseverlik aile birliğinden ayrı düşünülemez

2019-02-03 19:43:29 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bütün Çin vatandaşlarının Bahar Bayramı'nı kutladı.

Çin Cumhurbaşkanı, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen bayramlaşma resepsiyonuna katılarak bir konuşma yaptı.

Xi, konuşmasında ilk olarak ÇKP Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi adına, Çin'in ana kesimi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Macao Özel İdari Bölgesi ve Taiwan Bölgesi ile yurt dışında yaşayan tüm Çin vatandaşlarının Bahar Bayramı'nı kutladı.

Geçen bir yıl boyunca Çin halkının ilerleme yolunda koştuğunu, çaba harcarken daha büyük başarılar elde ettiğini kaydeden Xi, ulusal ekonominin istikrar içinde büyüdüğünü, reform ve dışa açılmada yeni adımlar atıldığını, çeşitli risklerin önlenmesi, yoksulluk ve hava kirliliğiyle mücadelede büyük ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti.

Geçen yıl orduda reformun genişletildiğine ve Çin'e özgü büyük ülke diplomasisinde yeni sayfalar açıldığına dikkat çeken Xi, Parti yönetiminin sağlamlaştırıldığını belirterek sosyal istikrarının korunduğunu ve halkın mutluluğun sağlandığını söyledi.

Xi, konuşmasında, Parti ve ülkenin her alanda elde ettiği başarıların halka ait olduğunu vurguladı.

2019 kalkınma hedeflerinden bahseden Cumhurbaşkanı Xi, yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi doğrultusunda istikrarlı ilerleme ve yüksek kaliteli gelişme sağlanarak, halkın mutluluk ve güveninin arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

Xi, önümüz yıl da ekonominin sürekli ve sağlıklı büyümesini, toplumsal istikrarın sürdürülmesini temenni ederek, orta halli refah toplumu hedefinin gerçekleştirilmesi için zemin hazırlanmasını ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünün başarılı çalışmalarla kutlanmasını istedi.

Vatana ve millete sadakatin Çin halkının bir geleneği olduğunu vurgulayan Xi Jinping, tüm toplumda aile ve devlet duygularının teşvik edilmesi, çekirdek sosyalist değerlerin yetiştirilmesi, yurtseverlik ve kolektivizm ruhunun geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Yurtseverliğin aile birliğinden ayrı düşünülemeyeceğine dikkat çeken Xi, her bir birey ve her bir ailenin Çin ulusuna katkıda bulunması çağrısında bulundu.

Çinlilerin eskiden beri yaşlılara saygı ve aileye sevgiyi bir erdem olarak gördüğünü hatırlatan Xi, Çin'in şu an hızla yaşlanan bir toplum haline geldiğini, bu nedenle bu alandaki çalışmaların da geliştirilerek tüm yaşlılara daha huzurlu bir yaşam sunulması gerektiğini savundu.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor