Çin'den Venezuela sorununda diyalog çağrısı

2019-02-01 19:47:28 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Venezuela sorununun barışçıl diyalog yoluyla siyasi çözüme bağlanması çağrısı yaptı.

Meksika ve Uruguay dışişleri bakanlıkları tarafından ortaklaşa yapılan açıklamada, iki ülkenin Venezuela konusunda tarafsızlık ve iç işlerine müdahale etmeme ilkelerine bağlı kaldığı ilan edildi. Açıklamada, bütün tarafları içeren yeni bir diyalog mekanizması kurulması ve Venezuela'da yeniden barış ile istikrar sağlanmasına zemin hazırlamak amacıyla 7 Şubat'ta bir toplantı yapılacağı bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, söz konusu gelişmeye ilişkin değerlendirmede bulundu. Geng, Çin'in konuyla ilgili gelişmeleri yakından izlediğini vurgulayarak, sorunun siyasi yollarla çözülmesi için konunun diğer muhataplarıyla birlikte çaba harcamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Venezuela'nın borçlarına yönelik bir soruyu da yanıtlayan Sözcü, “Çin ile Venezuela ilişkisi, normal ülkeler arasındaki bir ilişki. Çok eskilere dayanan ikili somut işbirliği, eşitlik, karşılıklı yarar, ortak gelişme ve ticarileşme ilkelerine dayanıyor ve uluslararası yasalar ile kurallara uygun olarak sürüyor. Ne tür değişiklikler yaşanırsa yaşansın, iki ülke arasındaki ilişki ve işbirliği bu tür durumlardan zarar görmeyecek. Çin, Venezuela ile her alanı kapsayan temas ve işbirliğini, eşitlik, karşılıklı yarar, işbirliği, ortak kazanç ve ortak gelişme ilkeleri temelinde sürdürecek.” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor