Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu'nda Bahar Bayramı coşkusu

2019-02-01 19:34:52 CRI

Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu'nda dün akşam, Bahar Bayramı galası düzenlendi. Etkinliğe, Çin sermayeli kuruluşlardan ve Konfüyuçüs Ensitüsü'nden temsilciler ile kentte yaşayan göçmenler ve öğrenciler olmak üzere 300 Çinli katıldı.

Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei etkinlikte yaptığı konuşmada, 2018'de çeşitli riskler ve zorlukların üstünden gelen Çin'in, her alanı kapsayan reformları ilerlettiğini, ekonominin istikrarlı büyümesini koruduğunu ve yolsuzlukla mücadele alanında büyük başarılar kazandığını kaydetti.

Cui, Çin'in ev sahipliğinde düzenlenen bir dizi diplomatik etkinliğin, Çin'in dışa açılmayı genişletme ve insanlık için ortak kader topluluğunu inşa etme kararlılığını bütün dünyaya gösterdiğini vurguladı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde geçen yıl toplumsal istikrar ile sürekli ve sağlıklı ekonomik büyüme sağlandığına işaret eden Cui, bölgede halkın yaşam koşullarının düzeltildiğine dikkat çekti.

Cui, 2018'de İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi inşasının hızlandırıldığını ve dışa açılmanın da arttırıldığını söyledi.

Bu yıl Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatan Cui, Çinlilerden kendi üzerine düşen görevleri yerine getirerek, ülkenin doğum gününe yaraşır çaba sergilemesini talep etti.

Galada daha sonra, Çin'de reform ve dışa açılma politikası uygulanmasının 40. yıldönümü konulu fotoğraf sergisi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Ayrıca, Han, Uygur, Kazak, Moğol ve Hui etnik gruplardan göçmenlerin yaptığı dans ve şarkı gösterileri sahnelendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor