Çin'den “Instex” mekanizmasına destek

2019-02-01 19:04:33 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Avrupa ülkelerinin İran nükleer anlaşmasını savunma çabalarını takdir ettiği ve İran'a yönelik kurulan “Instex” mekanizmasını desteklediği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanlarının İran ile ticaret yapmak amacıyla ortaklaşa "Instex" adlı bir ödeme mekanizması kurulduğunu açıklamasına yönelik değerlendirmede bulundu.

Geng konuşmasında, “Çin, Avrupa ülkelerinin İran nükleer anlaşmasını savunma çabalarını takdir ediyor ve İran'a yönelik kurulan ‘Instex' mekanizmasını destekliyor. Bu, Avrupa'nın çok taraflılığı savunma konusundaki kararlılığını tam olarak yansıtıan bir adım. Çin, AB'nin İran'la işbirliğini sürdürmesini, İran ile uluslararası toplum arasındaki ticari işbirliğini hızlandırmak için söz konusu mekanizmanın bir an önce hayata geçirilmesini ve mekanizmanın üçüncü taraflara açılmasını kararlılıkla destekliyor. Ayrıca, AB'nin İran'ın nükleer anlaşmasının korunması konusundaki siyasi ve diplomatik çabalarını da destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Geng, İran nükleer anlaşmasının çok taraflılığın önemli bir sonucu olduğunu ve BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan uluslararası bir anlaşma olarak tam ve etkili bir şekilde uygulanması gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor