Mısırlı medya mensuplarından Xinjiang'daki çalışmalara övgü

2019-02-01 16:26:53

Mısır medya heyeti ayrıca, Hotan ilçesine bağlı Avat nahiyesinin Herong köyünü de ziyaret ederek mesleki eğitim merkezinden yeni mezun olan Nurmemet Tursun ile görüştü.

Tursun, merkezde aldığı eğitim sayesinde bir erişte dükkânı açtı. İşlerinin iyi gittiğini, tüm ailesinin yaşamının günden güne güzelleştiğini söyleyen Tursun'un eşi de hayatlarındaki değişimden memnun. Eşi, Tursun'un sadece işindeki değil, ev içindeki sorumluluklarını da aktif şekilde üstlendiğini kaydetti.

Nile TV sunucusu Nermin Halil Enver Halil, Tursun'un geçirdiği değişimin çok duygulandırıcı olduğunu belirtti. Kursiyerlerin aldıkları eğitimler sayesinde olumlu düşüncelere sahip olduklarını ve mesleki beceriler edindiklerini belirten Nermin Halil, Mısır'daki terör tehdidinin çok daha ciddi boyutta olduğuna işaret ederek, Çin'in başarılı uygulamalarının ülkesine örnek olabileceğini dile getirdi.

Nile TV kameramanı Hamdi Emma Hasan İmam Ebuzaid de Nermin Halil ile aynı fikirde... Ebuzaid, “Mesleki eğitim merkezleri, Xinjiang'daki toplumsal ve ekonomik gelişme için  kritik önem taşıyor. Kameramla çok sayıda kursiyerin gülen yüzünü çektim. Kursiyerler, aldıkları eğitimlerin kendi gelecekleri için iyi bir uygulama olduğunu biliyorlar, üstelik burada eğitim görmeyi de çok istiyorlar” dedi. Mısırlı kameraman, Çin hükümetinin çabalarının artık meyvelerini vermeye başladığını, Çin hükümetinin bu neticelerden istifade etmeyi sürdüreceğini dile getirdi.


 

    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor