Mısırlı medya mensuplarından Xinjiang'daki çalışmalara övgü

2019-02-01 16:26:53

Mısır medya heyeti, ziyaret esnasında, karayolları üzerinden Shufu ilçesine bağlı Barin nahiyesine giderek, 12 numaralı köyde yer alan konfeksiyon fabrikasını ziyaret etti. Çin merkezi hükümetinin ve Shangdong eyaletinin maddi yardımlarıyla kurulan fabrikada 200'den fazla kişi çalışıyor.

Mısırlı medya mensupları, üretim hattında konfeksiyon işçisi Arzugül Nurmemet ile konuştu. Fabrikaya sadece bir yıl önce gelmesine rağmen üretim tekniğini geliştiren Arzugül Nurmemet'in aylık geliri de 3 bin yuanın üzerinde. Arzugül Nurmemet'in gelirinin artmasıyla ailesinin yaşam şartları günden güne iyileşiyor.

El Gumhouria gazetesinden Abdelhalim Abdellatif Abdelhalim Elverdani, “Mısır'daki köylüler, gelirlerini artırmak için kentlere gitmek zorunda kaldı. Xinjiang'ın köy fabrikalarındaki uygulamalar bize örnek olabilir. Köylüler, ailelerinin yanı başında da yoksulluktan kurtulabilirler.” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitim merkezleri övgüyle karşılandı

1990'lı yıllardan bu yana yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren “üç kötü güç” (bölücülük, aşırıcılık ve terörizm), Çin'in Xinjiang bölgesinde binlerce terör saldırısı düzenledi. Bu, Xinjiang'daki toplumsal huzuru ve düzeni ciddi şekilde bozarken, dayanışma ve ilerleme atmosferine gölge düşürdü; çeşitli azınlık etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam, sağlık, mülkiyet ve gelişme gibi temel haklarını çiğnedi.

Mısır medya heyeti, ziyarette Xinjiang'da meydana gelen ciddi terör olaylarıyla ilgili sergiyi de gezdi. Mısır Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü editörlerinden Adil Ali Ahmed Ali, terör saldırılarının mağduru olan vatandaşların tamamen masum olduklarına işaret ederek, teröristlerin tüm dünyanın ortak düşmanı olduğunu belirtti.

Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerinde, ulusal dil becerisi, hukuk bilgisi ve mesleki beceri konularında kursiyerlere eğitim verildiği gibi, kursiyerlerin aşırı dincilikten arınmaları da sağlanıyor. Merkezler, daha önce hafif suçlara karışmış kursiyerleri topluma kazandırarak, onların terörizm ve aşırı dinciliğin mağdurları olmalarını engellemeyi amaçlıyor.

Mısır medya heyeti, Hotan Belediyesi'ne bağlı mesleki eğitim merkezini ziyaret etti. Merkezde eğitim gören kursiyerler  keyif ve dikkat içinde ders dinliyor, anlatılanları titizlikle not ediyordu. Buna paralel olarak, burada eğitim alan kursiyerler, kendi hobileri doğrultusunda mutfak, otomobil tamiri ve güzellik uzmanlığı gibi çok sayıda mesleki ders de tercih edebiliyor.

Kaşgar ve Hotan'daki bazı mesleki eğitim merkezlerini ziyaret eden El Ahram gazetesi köşe yazarı Kemal Ali Gaballa Yunus, “Ziyaretimiz sayesinde bazı Batılı medya kuruluşlarının kursiyerlerin burada ezildiği, kötü muamele gördüğü yönündeki iddialarının tam anlamıyla yalan olduğunu gördüm. Kursiyerler burada ulusal dil becerileri, hukuk bilgisi ve mesleki becerileri kavradılar. Özellikle de çevrelerindekilere nasıl iyi davranmaları gerektiğini öğrendiler.” şeklinde konuştu. Mesleki eğitim merkezlerinin üst düzey bir uygulama olduğuna dikkat çeken Mısırlı yazar, bunun aşırı dinciliğe karşı etkili bir silah olduğunu vurguladı. Mısırlı yazar, ülkesine döndükten sonra Xinjiang'da gördüklerini ve duyduklarını kendi vatandaşlarına anlatacağını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor