Mısırlı medya mensuplarından Xinjiang'daki çalışmalara övgü

2019-02-01 16:26:53

El Ahram ve El Gumhouria gazeteleri ile Nile TV gibi Mısır'ın önde gelen medya kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyet, 25-31 Ocak günleri arasında Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret etti.

Mısırlı medya mensupları, ziyaret vesilesiyle yerel halkın yaşamını yakından gözlemleme imkânı bulurken, mesleki eğitim merkezlerini ziyaret ederek burada eğitim gören kursiyerlerle yüz yüze sohbet etti. Mısırlı gazeteciler, sorunu kapsamlı şekilde çözmeyi öngören “Çin deneyimleri”nin terörizmin kökünden çözülmesi ve dini aşırıcılıktan arınılması için etkili uygulamalar olduğunu kaydetti.

Toplumsal istikrar ve inanç özgürlüğü korunuyor

Günümüzde Xinjiang'daki genel durumda istikrar görülürken, toplum ve ekonomi hızla gelişiyor. Özellikle toplumsal istikrarın getirdiği kazançlar sürekli artıyor. 2018 yılında Xinjiang'da ağırlanan turist sayısı 150 milyonu aştı. Bu sayı, bir önceki yıla göre yüzde 40'tan fazla artış gösterdi.

Mısır medya heyetinde yer alan Mısır Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü editörlerinden Adil Ali Ahmed Ali, Xinjiang'da turizmin gelişmesinin halkın  yaşam seviyesini artırırken, toplumsal istikrarın neticelerini de sağlamlaştırdığını kaydetti.

Mısır'dan gelen heyet, etnik çalgı üretimiyle meşhur Shufu (Kunaşehir) ilçesine bağlı bir köye yaptıkları ziyarette, Çin'in somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarından Rahman Abdullah'ın çalgı üretim tekniğini yerinde izledi.

Nile TV'de yönetmenlik yapan Lamia Ramazan Muhammed, Çin hükümetinin çabaları sayesinde, Xinjiang'daki kültürel çeşitliğinin korunarak devam ettirilebildiğini söyledi.

Mısır medya heyeti, Xinjiang'ın güneyindeki ziyaretleri kapsamında, Kaşgar'daki İdgâh Camisi ve Hotan Camisi'ni de ziyaret etti.

Ağaçlar ve tertemiz yaya yollarıyla çevrili iki caminin de su, elektrik ve havalandırma donanımları açısından eksiği bulunmuyor. Görevli personel, vatandaşların yasal dini faaliyetlerinin yasalar tarafından korunduğunu vurguladı.

El Gumhouria gazetesinden Abdelhalim Abdellatif Abdelhalim Elverdani, camilerin çok iyi koşullarda olduğuna işaret ederek, yerel halkın inanç özgürlüğünün etkin şekilde korunduğuna yerinde şahitlik ettiğini belirtti.

Xinjiang İslam Enstitüsü, bölgede dini personelin eğitildiği yüksek okul. Öğrenciler burada ulusal dil becerileri ile dini bilgilerini geliştirmenin yanı sıra, hükümetin burs ve yardımlarından da faydalanıyor.

El Ahram Gazetesi köşe yazarlarından Kemal Ali Gaballa Yunus, enstitüyü ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin dini personele elverişli öğrenim şartları sağladığını kaydetti.

Yoksullukla mücadele sürdü, dışa açılma genişletildi

Xinjiang'ın güneyinde yer alan dört il ve bölgenin gelişmişlik düzeyi geride olduğu gibi, buralarda yaşayan bazı vatandaşların ulusal dil becerileri zayıf ve mesleki kapasiteleri düşük. Dolayısıyla bu kişilerin iş bulma sıkıntısı çekmeleri mümkün. Bu kişiler, terörist ve radikal dinci güçler tarafından kolayca manipüle edilebiliyor. Bu sorunu çözmek için Çin hükümeti harekete geçti. Sadece 2018 yılında Xinjiang'da yoksullukla mücadele konusuna ayrılan sermaye 33 milyar 411 milyon yuana ulaştı. Bunun yüzde 92,3'ü ise söz konusu dört il ve bölgeye sağlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor