Çin ve ABD'den ticareti dengeli geliştirme taahhüdü

2019-02-01 11:23:55

Çin ile ABD, son tur ticaret müzakerelerinde aralarındaki ticareti dengeli şekilde geliştirmek için gereken önlemleri alma konusunda anlaştı.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin başkanlığındaki heyet ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'in başkanlığındaki heyet arasında önceki gün başlayan ticaret müzakereleri dün sona erdi. Müzakerelerde, Çin ile ABD arasındaki ticaret dengesi, teknoloji transferi, fikri mülkiyet, tarım, hizmet, tarife dışı kısıtlamalar, uygulama mekanizmaları gibi konularda görüş teatisinde bulunuldu.

Görüşmelerin neticesinde Çin ile ABD arasındaki ticaretin dengeli gelişmesi için etkili tedbirlerin alınması kararlaştırıldı, gelecek müzakerelerin takvimi ve yol haritası belirlendi.

İki tarafın büyük önem verdiği fikri mülkiyet hakları ve teknoloji transferi konularında ise işbirliğini güçlendirme konusunda mutabakata varıldı. Piyasalarda adil rekabet ortamının kurulmasının, Çin'in reform ve dışa açılma politikasına uyduğu ve Çin tarafının Washington'ın ilgisine olumlu karşılık vereceği bildirildi.

Çin, ayrıca kaliteli ekonomik büyüme sağlamak ve halkının ihtiyaçlarını karşılamak için ABD'den tarım, enerji, sanayi ve hizmet ürünlerinin ithalatını genişleteceğini açıkladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor