Trump, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile buluştu

2019-02-01 11:07:26

ABD Başkanı Donald Trump, ticaret müzakereleri nedeniyle Washington'da bulunan Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'yı Beyaz Saray'da kabul etti.

Liu He, görüşmede Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in sözlü mesajını Trump'a iletti. Xi Jinping mesajında şunları söyledi:

“Şu anda Çin-ABD ilişkileri önemli bir aşamada bulunuyor. Geçen ay sizinle Arjantin'de başarılı bir görüşme yaptık. Bu görüşmede Çin-ABD ilişkilerini koordinasyon, işbirliği, istikrar ve ortak kazanç temelinde ilerletmeyi kararlaştırdık. Vardığımız mutabakat doğrultusunda iki ülkenin ekonomik heyetleri geçtiğimiz günlerde yoğun müzakerelerde bulundular ve olumlu ilerleme kaydettiler. Umarım; iki taraf karşılıklı saygı, işbirliği, ortak kazanç ve karşılıklı yararı savunan bir tutumla bir an önce anlaşmaya varmak için müzakereleri hızlandırabilir. Böylece iki ülkenin halklarına ve uluslararası topluma olumlu sinyal verilebilir, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi ile küresel ekonominin istikrarlı büyümesi sağlanabilir. Sizinle sıkı temaslar kurmaya hazırım. Çin'in geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı'nın yaklaştığı şu dönemde ben ve eşim Peng Liyuan size, eşinize ve ailenize selamlarımızı iletiyoruz.”

Kendisi ve eşinin Xi Jinping'e ve eşi Peng Liyuan'a selamlarını ileten Trump, ayrıca Çin halkının Bahar Bayramı'nı kutladı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ilişkilerine değer verdiğini belirten Trump, Xi ile birlikte Çin-ABD ilişkilerini sağlamlaştırmaya devam edeceğini vurguladı.

Dün sona eren ticari müzakerelerde önemli ilerleme kaydedildiğini söyleyen Başkan Trump, iki taraf arasında bir an önce anlaşmaya varılmasını dilediğini ifade ederek, bunun hem iki ülkeye hem de tüm dünyaya fayda getireceğinin altını çizdi.

Trump, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in başkanlığındaki heyetin şubat ayının ortasında müzakereler için Çin'i ziyaret edeceği bilgisini verdi.

Bunun yanı sıra Trump, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yapacağı görüşmeyi ve iki ülkenin ticaret sorunları üzerinde anlaşmaya varacağı tarihi ana birlikte tanıklık etmeyi dört gözle beklediğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor