Çin ve ABD küresel yapay zekâ yarışında ilk sırada

2019-02-01 10:24:00 CRI

Çin ve ABD küresel yapay zekâ yarışında ilk sırada

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından dün yayımlanan raporda, Çin ve ABD'nin yapay zekâ teknolojileri alanında dünya genelindeki en baskın iki ülke olduğu belirtildi.

WIPO Genel Sekreteri Francis Gurry, dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, bilimsel yayınlara bakıldığında ABD ve Çin'in yapay zekâ uygulamalarında dünya çapında ön sırada olduğunu söyledi.

Rapora göre, ilk 30 patent başvurusunun 4'te 3'ünü Çinli kuruluşlar oluşturuyor. Çin Bilimler Akademisi 2 bin 500'ü aşkın başvuru ile sıralamanın 17'inci basamağında yer alıyor.

Yapay zekâ ile ilgili patent başvurusu yapan ilk 20 akademik kurumun 17'si Çinli iken, bu alandaki en etkili 20 akademik yayının 10'u da yine Çin'e ait.

Şu anda en fazla yapay zekâ patentine sahip şirket ise 8920 adet patent ile Amerikalı teknoloji devi IBM. IBM'yi 5930 patentle Microsoft takip ediyor.

Gurry, WIPO'nun söz konusu çalışmasının son zamanlarda yapay zekâ buluşlarında muazzam bir artışı belgelediğini dile getirerek, son yıllarda yapay zekânın teorik sahadan çıkarak küresel bir piyasa haline geldiğini, bu yarışta başı Çin ile ABD'nin çektiğini kaydetti.

Çin'in fikri mülkiyet alanında faaliyetlerine geç başlamasına rağmen dünyanın en fazla patent başvurusu yapan ülkesi olduğunu ifade eden Gurry, Çin'in bu alanda oynadığı rolü takdirle değerlendirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor