Xi Jinping, Katar Emiri Tani ile görüştü

2019-01-31 20:50:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani ile görüştü.

İki lider görüşmede, karşılıklı saygı, eşitlik, yarar ve gelişmeye dayalı ikili stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi konusunda anlaşma sağladı.

İkili stratejik ortaklık ilişkileri kurulması konusundaki fikir birliğini Al Tani ile birlikte 2014'te, Beijing'de açıkladıklarını anımsatan Xi, o ziyarette kendisiyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli mutabakat sağladıklarını anımsattı.

Xi, iki tarafın ortak çabaları sayesinde anlaşmaların yerine getirildiğini ve iki ülkenin halklarına somut yarar sağlandığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Çin'in Katar'la temasları güçlendirerek karşılıklı siyasi güveni derinleştirmeye hazır olduğunu vurgulayan Xi, Katar'ın “Tek Çin” politikası izlemesini takdirle karşıladıklarını ve Çin'in esas çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda Çin'e verdiği desteklerden ötürü Katar'a teşekkür ettiklerini belirtti.

Xi, iki ülkenin kalkınma stratejilerini kaynaştırarak, Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa ilerletmesini arzuladığını dile getirdi.

Xi, Çin ile Katar'ın ayrıca, enerji, altyapı tesisleri inşası, yeni ve ileri teknoloji ile yatırım alanlarındaki işbirliğini güçlendirmesini talep ettiğini kaydetti.

İki tarafın terör ve aşırıcılıkla mücadele alanındaki işbirliğini arttırması gerektiğine işaret eden Xi, iki ülkenin kültürel temaslarını yoğunlaştırması, turizm, spor ve medya alanında işbirliğini güçlendirmesinin önemine vurgu yaptı. Xi, 2022 yılında Çin'de Kış Olimpiyatları'nın ve Katar'da da Dünya Kupası'nın başarılı şekilde düzenlenmesi için iki ülkenin birbirine desteğini arttırması gerektiğini aktardı.

Xi Jinping, bölgesel işbirliğinin ve körfez istikrarının bölgenin refahı için önemli unsurlar olduğuna dikkat çekti. Xi, Çin'in, fikir ayrılıklarının Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) çerçevesinde, diplomatik yollarla çözülmesini desteklediğini belirtti. Xi ayrıca, Çin'in KİK ülkelerinin istekleri doğrultusunda yapıcı bir rol oynamaya devam etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Al Tani ise, Katar ve Çin'in birbirinin stratejik ortağı olduğuna ve ikili dostane ilişkilerin hızla geliştiğine işaret etti.

Çin ekonomisine tam güven beslediklerini dile getiren Tani, Çin'le enerji, yatırım, bilim ve teknoloji ile altyapı tesisleri inşası gibi geniş alanlarda işbirliği yapılmasını beklediğini söyledi.

Çinli firmaların Katar'daki performansını takdirle değerlendirdiğini ifade eden Tani, Çinli şirketleri Katar'a yatırım yapmaya davet etti.

Tani, Çin'in çok taraflı konular ile Ortadoğu ve Körfez sorunlarındaki yapıcı tutumunu olumlu karşılayarak, Çin'le eşgüdümü güçlendirip, terörizm ve köktendincilikle mücadele konusundaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

İki lider görüşmeden sonra ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Al Tani ayrıca, Çin Başbakanı Li Keqiang ile de bir araya geldi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor