Çin'den nükleer silah sahibi beş ülkenin toplantısına takdir

2019-01-31 19:36:44 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, nükleer silah sahibi beş ülkenin dünkü toplantıda üç kritik konuda mutabakata varmasının, uluslararası toplumun güveliğine yönelik inancın artmasını sağlayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin, ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa'nın, nükleer silah sahibi olarak, Beijing'de 30-31 Ocak tarihlerinde düzenlediği toplantıya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Geng günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Nükleer silah sahibi beş ülke, uluslararası barış ve güvenlik konusundaki sorumluluğu beraber üstleneceği sözünü verdi. 'Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması' mekanizmasını birlikte korumayı taahhüt etti. Ayrıca, diyalog ve eşgüdümü sağlamak için işbirliği platformlarını sürdürme taahhüdünde bulundu." dedi.

Geng, toplantıya katılan tüm tarafların görüşmede elde edilen olumlu sonuçları takdir ettiğini belirtti. Mevcut uluslararası güvenlik durumunda istikrarsızlık ve belirsizlik unsurlarının arttığına vurgu yapan Geng, büyük ülkeler arasındaki ilişkiler ile bu ülkelerin sorumluluklarının yoğun dikkat çektiğini ifade etti.

Sözcü, "Nükleer silah sahibi beş ülkenin yüz yüze oturup, stratejik güvenlik alanındaki acil sorunları ele alması ve fikir birliğine varması, bu ülkelerin uluslararası güvenlik sorunlarını işbirliği yoluyla göğüsleme konusundaki aktif tutumlarını yansıtıyor. Ayrıca, uluslararası toplumun uluslararası güvenliğe inancının artmasına da yardımcı olacak. Nükleer Silah Sahibi Beş Ülke İşbirliği Mekanizması'nın dönem koordinatörü olarak Çin, beş ülke arasında daha fazla fikir birliğine varılmasını hızlandırmak, fikir ayrılıklarının kontrol altına alınmasını sağlamak, dünya barışı ve istikrarını ilerletmeye katkıda bulunmak için çaba harcamaya devam edecek." ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor