Çin'den ABD'ye sert tepki

2019-01-29 15:07:07 CRI

Çin, ABD'ye Çinli şirketlere mantıksızca baskı uygulamaya son verme çağrısı yaptı.

ABD Adalet Bakanlığı'nın Huawei ve şirketin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou hakkındaki suçlamalarına Beijing'den sert tepki geldi.

ABD Adalet Bakanlığı, dün Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei hakkında dava açılması kararını duyurdu ve Kanada'dan Meng Wanzhou'nun iadesinin talep edildiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin son dönemde devletin gücünü kullanarak bazı Çinli işletmeleri karalamaya, bu işletmelerin üzerlerinde baskı kurmaya ve yasal ticari faaliyetlerine müdahale etmeye çalıştığına işaret etti. Sözcü, bunun arkasında güçlü siyasi niyet ve manipülasyonların bulunduğunu ifade etti.

ABD'ye Huawei'nin de aralarında bulunduğu Çinli işletmelere objektif ve adil bir şekilde muamelede bulunulması çağrısı yapan Çinli sözcü, “Çin, Çinli şirketlerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla koruyacaktır” diye konuştu.

ABD ve Kanada'nın suçluların iadesi anlaşmasını kötüye kullandığına da dikkat çeken Sözcü Geng Shuang, iki ülkenin Çin vatandaşlarına yönelik yasa dışı muamelelerinin, Çin vatandaşlarının güvenliğini, yasal hak ve çıkarlarını ciddi şekilde ihlal ettiğini söyledi.

Washington'a Meng Wanzhou hakkındaki tutuklama kararını kaldırma ve Meng'in iade edilmesi talebini geri çekme çağrısında bulunan sözcü, Kanada'nın da Çin hükümetinin tutumunu dikkate alarak Meng'i derhal serbest bırakması gerektiğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor