Çin: Venezuella'ya dış müdahaleye karşı çıkılmalı

2019-01-28 20:32:21 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Venezuella'nın iç işlerinin sadece ülke halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini söyledi.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, BM Güvenlik Konseyi'nde önceki gün Venezuella'daki son  durumla ilgili olarak düzenlenen oturumda, Çin ile Rusya'nın Güvenlik Konseyi'nin bir başkanlık açıklaması yayınlamasını engellediğini ve Maduro gibi “başarısız bir rejimi” desteklemeye çalıştığını ifade etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, olağan basın toplantısında, Çin'in bu iddiayı nasıl yorumladığına yönelik bir soruyu cevapladı.


Geng açıklamasında, Venezuella'daki durumu yakından takip eden Çin'in, Venezuella hükümetinin devletin egemenliği, bağımsızlığı ve istikrarını koruma çabalarını desteklediğini belirtti.


Tüm ülkelerin BM Tüzüğü'nün amaçları ile ilkelerine uymasının önemine değinen Geng, Venezuella'ya yönelik dış müdahaleye veya herhangi bir ülkenin iç işlerine müdahale edilmesine karşı çıkılması gerektiğini söyledi.


Geng, "Venezuella'nın iç işleri, ancak ülke halkı tarafından kendi iradelerine göre belirlenmeli. Bütün tarafların, Venezuella'nın istikrarlı gelişmesine ve uluslararası yasalar ile ilkelerin korunmasına fayda sağlayacak adımlar atmasını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor