Haber Analiz: Çin, dışa açılmayı hızlandırmak için sistem reformlarına odaklanıyor

2019-01-28 17:13:54

Dünya Ekonomik Forumu'nun geçen hafta düzenlenen yıllık toplantısında Çin, kapsamlı şekilde dışa açılma konusundaki kararlılığını ve güvenini bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Bundan tam bir ay önce, Çin Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı'nda ilk kez 2019 yılında başlıca mal ve üretim faktörlerinin akımına dayalı dışa açılmadan, kurallar gibi sistemde dışa açılmaya geçilmesi kararlaştırıldı. Bu gelişmeler, Çin'deki dışa açılmanın artık yeni bir aşamaya gireceği anlamına geliyor.

Dışa açılma siyasetinin uygulanmasından bu yana geçen 40 yıl içinde Çin esas olarak emek gücü ile toprak ve piyasa genişliği gibi kaynak avantajlarından faydalanarak, küresel imalat unsurlarının ülkeye akın etmesini sağladı. Bu sayede Çin, sanayileşme ve kentleşme konusunda büyük ilerleme gerçekleştirdi.

Çin ekonomisinin yüksek hızlı kalkınmadan yüksek kaliteli kalkınma sürecine geçtiği bugünlerde, iç ve dış ekonomik yapılardaki yeniden dengelenme nedeniyle başlıca üretim faktörlerinin dışarıdan tek taraflı akımına dayalı geleneksel mekanizmalar artık varlığını yitirdi.

Bu durumda, Çin'in daha yüksek seviyeli dışa açılmayı gerçekleştirmek için tek kural sistemi içinde birbirinden farklı iç ve dış piyasa kaynakları arasında etkileşim kurma ihtiyacı doğdu. Şurası kesin ki, bu tür bir sistemin dışa açılması ve kenetlenmesi, daha büyük ölçekli ve yüksek seviyeli bir dışa açılma ve kalkınma modeli için önemli bir zemin ve önkoşul teşkil edecektir.

2008 yılında meydana gelen küresel finans krizi, küresel üretim faktörlerinin yapısını değiştirdi. Uluslararası yatırım ve ticarette görülen dengesizliklerden dolayı gelişmekte olan ülkeler kendi endüstriyel gelişme politikalarını tekrar gözden geçirmek zorunda kaldılar. Gelişmiş ülkeler, “yeniden sanayileşme”, vergi politikaları ve dış ticaret gibi alanlarda rekabetçi nitelikte korumacı politikalar uygulamaya başladı. Bu durum da küresel üretim faktörlerinin yapısını kökünden değiştirdi. Üretim faktörlerinin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere gelmesi durumu ise yavaş yavaş geride kalmaya başladı. Bununla birlikte, uluslararası ekonomik işbirliğinde, özellikle de ticaret alanının önünde sistem açısından daha fazla engel bulunuyor.

Çin'in dışa açılma süreci de bundan etkilendi. Geçtiğimiz 40 yılda Çin adım adım dışa açılma reformlarını izledi, yani uluslararası piyasaların ana kurallarına uyarak, küresel üretim sistemiyle kaynaşmayı sürdürdü. 2008 küresel finansal krizinin ardından reform sürecini derinleştirmek amacıyla Çin, serbest ticaret bölgelerini kurarak yeni tur dışa açılma uygulamalarına başladı. 2018 yılında düzenlenen ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı ise dünyadaki başlıca ekonomilerin reform politikalarıyla mukayese yapılmasına imkan tanıyan önemli bir platform oldu.

Şu an, sistemde açıklık ve uluslararası işbirliği, Çin ekonomisinin içinde bulunduğu dışa açılma süreci için önemli kalkınma trendleri konumunda. Sistemin açılması, piyasa mekanizması altındaki kurumsal işlemlerin maliyetini azaltırken, iç ve dış piyasalardaki farklı kaynaklar arasında etkileşim ve iletişim gerçekleştirilmesine yardım sağlıyor. Örneğin, 2013 yılında Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'nin kurulmasından bu yana, Çin yabancı yatırımcılar için  yerli yatırımcılara eşit muamele görmelerini öngören bir negatif liste yönetim sistemi uyguluyor. Bu, negatif liste dışındaki alanlarda yabancı ve Çinli yatırımcıların adil ve eşit yatırım koşullarına tabi olmaları anlamına geliyor. Son yıllarda, negatif listenin kısaltılmasının sürdürülmesiyle Çin 2018 yılı sonu itibarıyla negatif liste yatırım yönetimi sistemini uygulamaya soktu ve menkul kıymetler ve sigortacılık gibi hassas finansal yatırım alanlarındaki açılma tedbirlerini ilerletti. Çin'in reform ve dışa açılmasının öncüsü olarak Shanghai 2018 yılında ekonomideki tüm sektörleri kapsayan genişleme inisiyatifini başlattı. Tamamen yabancı sermayeli Tesla Automobile Shanghai'ye yerleşerek, yeni dönemde Çin'in dışa açık piyasası için de bir örnek teşkil etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor