Xi ve eşi, Kuzey Koreli üst düzey yetkili ile sanat gösterisi izledi

2019-01-28 10:16:03

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, dün başkent Beijing'de Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) üst düzey yetkilisi ile Kuzey Koreli sanatçıların gösterisini izledi.

Kuzey Kore İşçi Partisi (KİP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi, Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı ve KİP Uluslararası Birimi Direktörü Ri Su Yong, Kuzey Koreli sanatçılardan oluşan heyete Çin ziyaretinde başkanlık ediyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi, Ri Su Yong ile görüşmesinde, sanat topluluğunun Çin ziyaretinin iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıldönümünü kutlamak için yapılan önemli bir etkinlik niteliği taşıdığını ifade etti. Xi, ziyaretin aynı zamanda Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile vardığı kültürel değişimlerin ve işbirliğinin güçlendirilmesine dair mutabakatın yerine getirilmesi açısından mühim olduğunu vurguladı.

2018 yılından bu yana Kuzey Kore Lideri ile dört kere buluştuğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Xi, yeni dönemde iki ülke ve iki partinin ilişkileri üzerinde önemli mutabakatlara vardıklarını açıkladı. Xi, Çin'in iki ülkenin halklarına yarar getirmek, bölgesel ve küresel barış, istikrar, kalkınma ile refaha katkıda bulunmak amacıyla Kuzey Kore ile sağlanan fikir birliğini hayata geçirmeye hazır olduğunu söyledi.

Ri, yaptığı konuşmada, ziyaretlerinin Kim Jong-un'un samimi duygularını ve Kuzey Kore halkının Çin halkına duyduğu derin dostluğu yansıttığını dile getirdi. Ri, Kuzey Kore'nin Kim ve Xi arasındaki mutabakatı uygulayacaklarını ve dostane işbirliğini kuvvetlendireceklerini kaydetti.

Görüşmenin ardından Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Kuzey Koreli sanat topluluğunun gösterisini izledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor