Xi ve Macron'dan karşılıklı kutlama mesajları

2019-01-27 15:05:49

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümü nedeniyle karşılıklı kutlama mesajı gönderdi.

Xi Jinping, bugün gönderdiği mesajında, 55 yıldır Çin ve Fransa'nın karşılıklı saygı, çıkar ve ortak kazanç temelinde fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, aralarındaki ortak noktalara odaklandığını hatırlattı.

Xi, dünyanın türlü zorlukların yanı sıra fırsatlarla da karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri olarak Çin ve Fransa'nın tarihi misyona sahip olduklarını vurguladı.

Diplomatik ilişkilerin 55. yılı vesilesiyle aralarındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin seviyesini artırmak istediklerine dikkat çeken Xi, iki ülkenin, çok taraflılık bayrağını da yükseltmeye devam edeceğini kaydetti.

Emmanuel Macron da mesajında Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının, iki ülkenin bağımsızlığının sembolü olduğunu ifade ederek, Güvenlik Konseyi üyeleri olarak çok taraflı uluslararası düzeni koruma hususunda özel bir sorumluluk üstlendiklerini belirtti.

Macron, Çin'le nükleer enerji, havacılık, tarımsal gıda, iklim değişikliği, ekonomi, ticaret ve küresel temaslar gibi çeşitli alanlarda işbirliğini artırmak istediklerine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor