Çin'den iklim değişikliğiyle ilgili işbirliği çağrısı

2019-01-26 19:35:54 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, dün yaptığı konuşmada, çeşitli ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede iletişim ve işbirliğini güçlendirerek çok taraflı mekanizmayı koruyup uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Daimi temsilci Ma dün BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen “Meteorolojik Afetlerin Dünya Barışı ve Güvenliğine Etkileri” konulu açık oturumda yaptığı konuşmada, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine yönelik sermaye ve teknik desteği artırarak, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine müdahale kabiliyetinin yükseltilmesi gerektiğini savundu.

Ma, uluslararası toplumun BM İklim Değişikliği Çerçeve Protokolü ve Paris Anlaşmasını yerine getirmesi, ‘eşit ancak farklı sorumluluk' ilkesini kararlılıkla izlemesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in ikilim değişikliğine müdahaleye her zaman katkıda bulunduğuna işaret eden Ma Zhaoxu, iklim değişikliği alanında Güney-Güney İşbirliği taahhüdünü yerine getirip gelişmekte olan ülkelere destek vermeye devam edeceklerini kaydetti. Ma, Çin'in uluslararası toplumla birlikte kalıcı barış, güvenlik ve ortak refaha dayalı, dışa açık ve kapsayıcı, temiz ve güzel bir dünya inşa edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor