Çin Başbakanı Li yabancı uzmanlarla bir araya geldi

2019-01-26 15:27:34

Çin Başbakanı Li yabancı uzmanlarla bir araya geldi

Çin'in Bahar Bayramı yaklaşıyor. Çin Başbakanı Li Keqiang dün Büyük Halk Toplantı Salonu'nda Çin'de çalışan bazı yabancı uzmanlarla Bahar Bayramı toplantısı düzenledi.

Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanan New York Üniversitesi profesörü Paul M.Romer, Almanya Ulusal Mühendislik Akademisi Akademisyeni ve Oxford Üniversitesi profesörü Peter Sachsenmeier, Nobel Fizik Ödülü sahibi Manchester Üniversitesi profesörü Konstantin Novoselov, Küba Tarih ve Bilim Akademisi Akademisyeni ve Hebei Yabancı Diller Fakültesi Başkan Yardımcısı Jesus Guanche Perez ve İsveçli finans uzmanı Christopher Flensborg gibi isimler toplantıya katıldı. Davetliler ekonomik büyüme, teknolojik inovasyon, akıllı üretim ve çevre koruma gibi konularda Çin başbakanıyla sohbet etme imkanı buldu.

Li Keqiang, yabancı uzmanların uzun zamandır Çin'in reform ve dışa açılma davasına verdikleri destekten ve Hükümet Çalışma Raporu'na (Taslağı) sundukları tekliflerden dolayı teşekkürleri sundu. Li Keqiang, geçen yıl uluslararası durumun belirsiz bir görünüm arz ettiğini, ancak Çin ekonomisinin genel olarak istikrarlı bir seyir izlediğini hatırlattı.

2018'de Çin'in gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 6,6 artışla büyüdüğünü dile getiren Li Keqiang, yeterli istihdam ve devamlı olarak çevrenin iyileştirilmesi temelinde bu büyümenin kazanıldığını ifade etti.

Li Keqiang, 2019'da pek çok riskle karşı karşıya olunmasına rağmen, Çin ekonomisinin yeterli esnekliğe ve manevra kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.

Li, reformun kararlılıkla sürdürüleceği mesajını verdi, daha büyük vergi indirimi olacağını ve pazara erişimin kolaylaştırılacağını ekledi. Eşit ve adil bir ticaret ortamı sunulacağını değinen Li, yabancı işletmelerin gelişmiş teknolojilerden ve yönetim deneyimlerinden faydalanmaya hazır olduklarını belirtti.

Çin'in halen gelişmekte olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Li, rekabet gücüne sahip ürünlerin Çin pazarına girişini desteklediklerini ve fikri mülkiyet haklarını korumaya devam edeceklerini kaydetti.

Li Keqiang ayrıca, yabancı uzmanların Çin'de çalışmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve yabancılara daha elverişli yaşam ve çalışma ortamları sağlayacaklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor