Xi Jinping: Medya entegrasyon halinde gelişmeli

2019-01-25 20:47:51

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, medya platformlarının bir arada gelişmesinin karşılaşılan en acil konulardan biri olduğunu ifade ederek, enformasyon devriminde kaydedilen gelişmelerle medya platformlarının birleştirilmesi çalışmalarının ilerletilmesi gerektiğini belirtti.


Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreterliğini de yürüten Xi Jinping, bugün Beijing'de ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu'nun 12. çalışma toplantısına başkanlık etti.


Toplantı, medya çağı ve medyanın entegrasyon halinde gelişmesi konusuna odaklandı.


Xi Jinping başkanlığında siyasi bürosu üyeleri Halkın Günlüğü Medya Grubu'nun yeni medya binasını ziyaret etti. Xi öncelikle Halkın Günlüğü Dijital Yayın Şirketi'ne gelip dijital okuma panelinin inşasını yerinde inceledi. Dijital okuma panelinin haber okuma, siyaset bilinç ve kitap ödünç alma için önemli bir platform haline geldiğini öğrenen Xi, dijital okuma panelinin, yayıncılığın önemli bir yeniliği olduğunu vurgulayarak bu mecranın tabana ve halka yayılması için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.


Xi ardından haber alma, redaksiyon ve yayın sürecinin yeniden yapılanmasında sembol olan, birleşik medya işlevi gören ve “ana mutfak” olarak adlandırılan haber merkezini ziyaret etti. “Ana mutfak” sayesinde gazete, internet, mobil cihazlar, mini blog, Wechat ve aplikasyon” gibi mecraların ortak kaynaklardan faydalanması sağlanıyor.


Xi ziyaretin ardından yaptığı konuşmada, birleşik medyanın gelişmesiyle bütün süreçleri kapsayan medya, üç boyutlu medya, şahsi medya gibi tarzlarının ortaya çıktığına dikkat çekerek, enformasyonun her yerde bulunmasının, kamuoyu, medya yapısı ve yayın biçimi gibi alanlarda köklü değişimler meydana getirdiğini, haberciliğin yeni zorluklarla karşılaştığını kaydetti.


Xi ayrıca haber alma, üretme, haberin dağıtımı gibi süreçlerde yapay zekâ teknolojisinin kullanılması için gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini de belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor