Çin-Fransa ilişkisinin 55. yıldönümünü kutlanıyor

2019-01-25 11:13:00 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile birlikte, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen kutlama törenine katıldı.

“18. Çin-Fransa Stratejik Diyaloğu”na katılmak üzere Paris'te bulunan Wang Yi, törende yaptığı konuşmada, dönemin Çin Cumhurbaşkanı Mao Zedong ve Fransa Cumhurbaşkanı General Charles De Gaulle'in 55 yıl önce Soğuk Savaş yıllarında, Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurma kararı aldıklarını ve böylece Fransa'nın yeni Çin ile diplomatik ilişki kuran ilk Batılı ülke olduğunu söyledi.

Wang, aradan geçen 55 sene boyunca uluslararası durumda yaşanan değişikliklere rağmen, Çin-Fransa ilişkilerinin her zaman Çin-AB ve Çin-Batı ilişkilerinin önünde bulunduğuna dikkat çekti.

Çin ve Fransa'nın, Doğu ve Batı medeniyetlerinin iki seçkin temsilcisi olarak tarihi görevler üstlendiğini vurgulayan Wang, iki ülkenin işbirliğini güçlendirip, ikili ilişkilere daha geniş bir platform sunması ve bütün insanlığa daha aydın bir gelecek yaratmak için çaba harcaması gerektiğini ifade etti. Wang, bunun için şu önerileri ortaya koydu:

-Çok taraflılık desteklenerek, BM Tüzüğü'nün amaçlarının merkezde olduğu uluslararası sistemin korunması ve yine uluslararası kurallar temelinde oluşturulan çok taraflı serbest ticaret sisteminin savunulması;

-Dışa açıklıkta ve işbirliğinde ısrar edilerek, açık bir dünya ekonomisi inşa edilmesi;

-Medeniyetler arasındaki diyalog derinleştirilerek, farklı medeniyetler arasında karşılıklı saygı kurulmasının desteklenmesi;

-İnsanlığın kader ortaklığına odaklanılarak, “sıfır toplamlı oyun” gibi düşüncelerden vazgeçilerek, karşılıklı saygıya, adalete ve işbirliğine dayalı ortak kazanç ilkesinde yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturulması.

Le Drian ise, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümünün birlikte kutlanmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Fransız bakan, iki ülke arasındaki verimli işbirliğinin 55 senedir ikili ilişkilerin gelişmesine ve karşılıklı güvenin artmasına büyük destek sağladığına işaret etti.

Le Drian, Fransa'nın Çin ile üst düzey temasları yoğunlaştırmaya, ekonomik ve ticari yatırım ile işbirliğini derinleştirmeye ve önemli alanlardaki projelerde ilerleme kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Le Drian ayrıca, Fransa'ya daha fazla Çinli öğrencinin gelmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor