Wang Yi, Fransız mevkidaşıyla görüştü

2019-01-25 10:25:44 CRI

“18. Çin-Fransa Stratejik Diyaloğu”na katılmak üzere Paris'te bulunan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile bir araya geldi.


Wang Yi, karşılıklı anlayış ve desteğin Çin-Fransa arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin en önemli özelliği olduğunu söyledi.


Wang, Çin ile Fransa arasında Kuşak ve Yol inşası ile iklim değişikliğini göğüsleme gibi önemli sorunlar üzerindeki stratejik işbirliğinin, ikili ilişkilerdeki yüksek seviyeyi tamamen yansıttığını ifade etti.


Wang, Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55'inci yıldönümü vesilesiyle ikili ilişkileri daha üst seviyeye taşımaya hazır olduklarına dikkat çekti.


İki ülke arasında üst düzey temasların korunmasının önemine değinen Wang Yi, eğitim, kültür sanat, turizm ve gençlik gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra, karşılıklı ekonomik ve ticari yatırımın pekiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Wang ayrıca, Fransa'nın Çinli işletmelere daha adil bir iş ortamı yaratmasını beklediklerini dile getirdi.


Le Drian ise, Fransa'nın Çin'le ilişkilere büyük önem vererek, gelecek dönemde Çin'le birlikte üst düzey temasları planlamaya, çeşitli alanlarda somut işbirliğini derinleştirmeye ve kültürel iletişimi yoğunlaştırmaya hazır olduklarını aktardı.


Le Drian son olarak, Çin ile iklim değişikliği, uluslararası sistem reformu ve küresel yönetişim gibi önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerindeki eşgüdümü sürdürerek çok taraflılığı beraber korumayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.


Taraflar ayrıca, Kore Yarımadası, İran nükleer sorunu, Orta Doğu, BM'nin rolünün güçlendirilmesi ve Dünya Ticaret Örgütü'nde reformların derinleştirilmesi gibi konularda stratejik eşgüdümde bulunulması konusunda geniş fikir birliğine vardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor