Çin'den Venezuela açıklaması: Dış müdahaleye karşıyız

2019-01-24 20:09:09

Çin'den Venezuela açıklaması: Dış müdahaleye karşıyız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in, Venezuela hükümetinin egemenliği, bağımsızlığı ve istikrarı korumak için harcadığı çabaları desteklediğini ve dış müdahaleyle bu ülkenin iç işlerine karışılmasına karşı çıktıklarını açıkladı.

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun dün kendisini "geçici devlet başkanı" olarak ilan etmesinin ardından ABD ve Brezilya'nın da aralarında bulunduğu bazı ülkeler Guaido'nun başkanlığını tanıdıklarını açıkladı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro ABD'yle diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurdu.

Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, Venezuela'daki durumu yakından takip ettiklerini ve ilgili tarafların rasyonel ve sakin bir şekilde Venezuela anayasası çerçevesinde barışçıl diyalogla siyasi çözüme ulaşmaları çağrısında bulunduklarını kaydetti.

10 Ocak 2019 tarihinde Nicolas Maduro'nun devlet başkanlığı yemini ettiğini hatırlatan Hua Chunying, çatışmalardan önlemesini ve Venezuela'nın normal düzene kavuşmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Hua Chunying, ABD ve Venezuela'nın batı kürenin önemli ülkeleri olduğunu dile getirerek, iki ülkenin eşitlik, karşılıklı güven ve birbirinin iç işlerine karışmama ilkeleri temelinde hareket etmesini umut ettiklerine dikkat çekti.

Hua Chunying ayrıca, tüm tarafların Venezuela'ya yönelik silahlı bir müdahaleye karşı çıktığını hatırlatarak, dışarıdan herhangi bir müdahalenin bu ülkede durumu daha da karmaşık hale getireceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor