Haber Analiz: Çin'i anlamanın yolu

2019-01-24 16:39:01 CRI

Xu Qinduo-CRI Haber Merkezi

Çinlilerin uluslararası iletişimde karşılaştığı en büyük bir sorun, dış dünyanın Çin hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması ve bunun neden olduğu bazı yanlış anlaşılmalar ile manipülasyonlar... Çin Cumhurbaşkan Yardımcısı Wang Qishan, Davos'taki 49. Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, Çin'le ilgili sorunları, tarihi, kültürel ve felsefi bakımdan değerlendirmenin Çin'i anlamaya yardım edecek bir anahtar olduğunu söyledi.

Başka bir deyişle, insanlar Çin'i, tarihi, kültürü ve felsefesi olmak üzere üç açıdan düşündüğünde Çin'in kalkınması ile iç ve dış politikasını daha iyi anlayabilir.

Çin'in eski liderlerinden Deng Xiaoping "Gelişme son söz" derdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de, "Gelişme, insan toplumunun ebedi meşguliyetidir" ve "Kalkınma, Çin'deki tüm sorunların çözümünün temeli ve anahtarıdır" ifadelerini pek çok kez dile getirdi. Çin, insanların yaşam koşulları ile ekonomiyi geliştirmeye öncelik vererek, bu temelde bir dizi esnek ve etkili ekonomik ve sosyal politikalar hazırladı. Böylece Çin toplumunun değişimi ve gelişimi büyük ölçüde hızlandırıldı.

Çin'in gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), 1978 yılında 150 milyar doların altındayken, geçen sene bu rakam 13,6 trilyon dolara ulaştı. Çin'de bu kadar kapsamlı değişiklikler yaşanmasına neden olan birçok faktör var, ancak en çekirdek faktör hiç şüphesiz ki “halkın merkezinde olduğu yönetim düşüncesi”dir.

Bu faktör, Çin'in neden yoksulluğu azaltma çalışmalarına bu kadar büyük önem verdiğini ve yaklaşık 800 milyonluk nüfusu yoksulluktan kurtararak, insanlık tarihinde benzeri görülmemiş bir başarı elde ettiğini de kısmen açıklıyor.

ABD merkezli halkla ilişkiler şirketi Edelman tarafından en son yayımlanan Küresel Güven Anketi Raporu'na göre, Çin halkının hükümete olan güveni yüzde 86 ile dünyanın ilk sırasında bulunuyor.

Çin, dış ilişkiler konusunda ise, “yeni tip uluslararası ilişkileri oluşturma” fikrini ileri sürdü. Yeni tip uluslararası ilişkideki "yeni", "işbirliğine dayalı ortak kazanç" şeklindeki çekirdek düşünceye bağlı. Bu düşünce, zıtlaşma yerine işbirliğinin, tek başına faydalanma yerine de ortak kazancın geçmesi çağsırında bulunuyor.

Çin ulusunun 5 bin yıllık geçmişe sahip geleneksel kültürü ve yeni Çin'in diplomatik çalışmalarında kaydettiği deneyimlerden kazandığı “işbirliğine dayalı ortak kazanç” düşüncesi, güçlülerin zayıfları yenmesi şeklindeki Batılı siyasi ve felsefe düşüncelerinden çok farklıdır.

Batılı dünyada uluslararası ilişkiler, “Sadece sonsuz çıkarlar vardır, sonsuz arkadaşlıklar yoktur” ilkesini vurgulamaktadır. Çinlilerin anlayışına göre ise, insanlar kâr yerine dostluğa önem vermeli, dostluk ve kazanç arasında ise bir denge sağlamalı.

Çin tarafından beş sene önce ortaya koyulan ve ilerletilen Kuşak ve Yol inşasının, Batılı ülkelerin liderliğindeki uluslararası düzene bir tehdit oluşturduğu kanısında olanlar var. Bu fikri savunanların bakış açısı çok dar. Dünyanın en büyük gelişen ülkesi ve ikinci büyük ekonomisi olan Çin, hızlı bir ekonomik ve toplumsal kalkınma gerçekleştirirken, kaydettiği deneyimleri ve başarılarını diğer ülkelerle de paylaşmaya hazır.

Dünyanın önde gelen ticari kredi sigortası şirketlerinden Euler Hermes tarafından yayınlanan son raporda, Kuşak ve Yol inisiyatifiyle ilgili uluslararası ticaret hacminin 2019'da 117 milyar dolar artacağı, küresel ekonomik büyümeye katkı oranının ise yüzde 0,1'i bulacağı öngörülüyor.

Çin Cumhurbaşkan Yardımcısı Wang Qishan, Davos'ta yaptığı konuşmada, Çin'in ulusal koşullara ve çağın taleplerine uygun doğru bir yolda ilerlediğine, reform ve dışa açılma sürecinde de Çin'e özgü sosyalizmi sürekli geliştirdiğine dikkat çekti.

Bridgewater Associates'ın kurucusu Raymond Dalio bu ayın başında yayınladığı yazısında, “Çin'e özgü sosyalizm” sisteminin geniş kapsamlı ve verimli reformun sonuçlarından biri olduğu, Çin toplumunu daha dinamik ve daha inovatif, Çin'in ekonomisini de daha özgür bir hale getirdiği değerlendirmesinde bulundu.

Wang Qishan konuşmasında ayrıca, dün, bugün ve yarının birbiriyle bağlantılı olduğunu, Çin'in gerçeğini anlamak için de Çin tarihini öğrenmek gerektiğini, böylece Çin'in geleceğinin de öngörülebileceğini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor