Emmanuel Macron, Wang Yi'yi kabul etti

2019-01-24 11:16:12 CRI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün, Paris'te Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi Kabul etti.


Emmanuel Macron görüşmede, Fransa'nın Çin'le ilişkilere önem verdiğini anımsatarak, bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümü olduğunu vurguladı.


Macro, bu vesilesiyle Çin'le ekonomi, ticaret, yatırım, nükleer enerji ve havacılık gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi, kültür, eğitim ve gençlik gibi alanlarda ise yakın temasları korumayı arzuladığını belirtti.


Çinli işletmelerin ülkesindeki yatırımlarını memnuniyetle karşıladığını aktaran Macron, Çin ile uluslararası konularda temasları güçlendirerek çok taraflılığı ortaklaşa sürdürmek için çaba harcayacaklarını ifade etti. 


Wang Yi ise, Macron ile Xi Jinping arasında varılan fikir birliklerinin istikrarlı bir şekilde hayata geçirildiğini ve böylece işbirliğinden her alanda başarılar kazanıldığını vurguladı.


Wang, bu başarıların ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerindeki yüksek seviyeyi ve işbirliği alanındaki büyük potansiyeli gösterdiğinin altını çizdi.


Çin ile Fransa'nın diplomatik ilişkilerin 55. yıldönümünü birlikte kutlayacağını dile getiren Wang Yi, ülkesinin Fransa'yla nükleer enerji ve inovasyon gibi alanlar ile Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini güçlendireceğini ve iklim değişikliği gibi çok taraflı gündemde de temasları koruyacağını söyledi.


Wang Yi ayrıca, Fransa'yla birlikte kurallara dayalı çok taraflılığı ve merkezinde BM'nin bulunduğu uluslararası sistemi koruyacaklarını, iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine yeni içerikleri katacaklarını kaydetti.


Wang son olarak, Çin'in dışa açılma kapısının günden güne genişleyeceğini ve Fransa dahil yabancı işletmelerin Çin'e yatırım yapması için güzel fırsatlar yaratacaklarını sözlerine ekledi.


 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor