Fransa ve İtalya'yla ilişkilerde yeni dönem

2019-01-23 21:06:12 CRI

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Fransa ve İtalya ziyaretleriyle Çin'in bu ülkelerle ilişkilerinin yeni bir aşamaya gireceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, 18. Çin-Fransa Stratejik Diyalogu Müzakeresi'nin ardından Çin-İtalya Hükümetler Komitesi 9. Toplantısı'na katılacak.

Wang Yi'nin ziyareti öncesinde Fransa ve İtalya'nın Beijing büyükelçileri, haber sitesi Pengpai'a (The Paper) açıklama yaparak ikili ilişkileri değerlendirdi.

Dışişleri sözcüsü Hua, iki büyükelçinin olumlu ifadelerini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Hua, kapsamlı stratejik ortaklar olan Çin ve Fransa arasındaki yoğun üst düzey temasın korunduğuna, iki tarafın nükleer enerji, uzaycılık, havacılık, tarım, gıda, finans dahil çeşitli alanlardaki işbirliğinin hızla geliştiğine işaret etti. Hua, ayrıca bu sene Çin ve Fransa arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 55. yıldönümü dolayısıyla iki tarafın bir dizi kutlama ve anma etkinliği düzenleyeceğini dile getirdi.

Çin-Fransa stratejik diyaloguyla iki ülke arasında uluslararası ve bölgesel konularda kapsamlı fikir alışverişinde bulunulması bekleniyor.

Diğer yandan Çin ile İtalya arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin 15. yılında ikili ilişkilerin yeni fırsatlarla karşı karşıya bulunduğu belirtiliyor. Çin-İtalya işbirliği, Kuşak ve Yol girişiminin inşası sürecinde de büyük önem taşıyor.

Basın toplantısında bir gazeteci “30 Ocak günü ABD'nin Huawei Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou'nun kendilerine teslim edilmesi için Kanada'ya resmi talepte bulunabileceği son tarih. ABD, bu tarihten önce resmi talepte bulunursa, Çin-ABD ticaret müzakeresi bundan nasıl etkilenir?” sorusunu yöneltti.

Çin'in Meng Wanzhou davasındaki tutumunu yineleyen sözcü Hua, ABD'nin Kanada'dan Meng Wanzhou'nun teslim edilmesini talep etmesininin aslında İran'a yaptırım kararıyla ilgili olduğuna işaret etti.

Huawei'nin iş yaptığı ülkelerin yasa ve kurallarına uyduğunu vurgulayan Hua, Çin'in, ABD'nin Birleşmiş Milletler çerçevesi dışında İran'a tek taraflı yaptırım uygulamasına da karşı çıktığını belirtti. Sözcü Hua, ABD'nin davranışının uluslararsı hukuka aykırı olduğunu, ABD'nin müteffikleri dahil dünya ülkelerinin buna karşı çıktığını ifade etti.

Sözcü Hua, ABD'nin bu girişiminin aslında Çinli yüksek teknolojili işletmelere darbe indirmeyi ve Çin'in meşru gelişme hakkını engellemeyi amaçlayan bir zorbarlık olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan sözcü Hua, ABD'nin Çin Babaşkan Yardımcısı Liu He başkanlığındaki heyetle müzakere planını askıya aldığı haberinin asılsız olduğunu söyledi. Amerikalı yetkililerin bu söylentiyi yalanladığına dikkat çeken Hua, Çin Ticaret Bakanlığı basın sözcüsünün kısa süre verdiği bilgilere göre, iki tarafın Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakeresiyle ilgili konular üzerinde iletişimi sürdürdüğünü sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor