Putin: Japonya ile barış anlaşmasına sıcak bakıyoruz

2019-01-23 18:53:29 CRI

Putin, Rusya ile Japonya arasındaki barış anlaşmasının şartlarının her iki ülkenin halkları için kabul edilebilir olması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, iki ülke arasında ihtilaf konusu olan Kuril Adaları ve barış anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili sorunları değerlendirmek için Moskova'da bir araya geldi.

Vladimir Putin, Şinzo Abe ile yaptığı görüşmeden sonra, Rusya'nın 1956 tarihli bildirgeye dayanarak Japonya ile barış anlaşmalarını yürüteceğini teyit ettiğini belirtti.

Putin, Rusya ile Japonya arasındaki barış anlaşmasının şartlarının her iki ülkenin halkları için kabul edilebilir olması gerektiğinin altını çizdi.

Putin, iki ülke liderlerinin geçen sene Singapur'daki görüşmede 1956 yılında imzalanan “Sovyet-Japonya Ortak Deklarasyonu'na göre barış anlaşmasının imzalanması sürecinin hızlandırılmasını kararlaştırdıklarını hatırlattı.

Abe, iki tarafın, iki ülkenin diplomatik çalışanların gerçekleştirdiği içten müzakereyi olumlu karşıladığını ve Şubat ayında yeni bir müzakere yapmayı kararlaştırdıklarını belirtti.

Şinzo Abe, Singapur'da düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvesinde bir araya geldiği Vladimir Putin'e, Kuril Adaları sorununun çözümü için Sovyetler Birliği'nin 1956 yılında yaptığı teklifi değerlendirmeye hazır olduklarının mesajını vermişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor