Li Keqiang Kamboçya Başbakanı Hun Sen'le görüştü

2019-01-22 19:51:49

Çin Başbaşkanı Li Keqiang bugün Beijing'de Kamboçya Başbakanı Samdech Hun Sen'le bir araya geldi, iki ülke arasında bazı işbirliği anlaşmaları imzalandı.


Başbakanı Li, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Kamboçya'nın gelişme stratejisiyle daha iyi şekilde kenetlenmesine hazır olduklarını kaydetti. Li, Çin hükümetinin ve Çin işletmelerinin Kamboçya'da endüstriyel kapasite, ulaşım ve elektrik dahil altyapı tesisleri inşasını desteklerken, Kamboçya'nın gerekli kolaylıkları sağlamasını da arzu ettiklerine işaret etti.

Li, iki tarafın Sihanoukville Özel Ekonomik Bölgesi gibi başlıca işbirliği projelerini hayata geçirerek 2019 Çin-Kamboçya Kültür ve Turizm Yılını iyi bir şekilde düzenlemesi gerektiğini kaydetti. Li ayrıca iki tarafın Çin-ASEAN işbirliği, Lancang-Mekong İşbirliği gibi çerçevelerde iletişimi güçlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Hun Sen yaptığı konuşmada Kamboçya'nın Çin'le altyapı tesisleri, endüstriyel kapasite, ekonomi, ticaret ve tarım gibi alanlarda işbirliğini derinlentirerek Kamboçya-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinde daha büyük ilerleme kaydedilmesi için çaba göstereceğini belirtti.

Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Wang Yang da bugün Kamboçya Başbakanı Hun Sen'le ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor