“CNN'in haberi kötü niyetli bir yalan”

2019-01-22 12:05:28 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, CNN'in bir Uygur'un anlattıklarına dayanarak yaptığı haberin “kötü niyetli bir yalan” olduğunu söyledi.

Sözcü, ilgili medya kuruluşundan meslek ahlakına uyarak, kendi prestijine değer vermesi ve yalan haberler yayınlamaması çağrısında bulundu.

ABD merkezli haber kanalı CNN'de kısa bir süre önce, Mihrigul Tursun isimli Uygur bir kadının “yaşadıklarına” dair beyanlarına dayanan bir haber yayımlandı. CNN'in haberine göre, Tursun, oğullarından birisinin 2015 yılında Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'deki çocuk hastanesinde öldüğü ve kendisinin de Urumçi Hapishanesi'nde tutuklu kaldığı süre boyunca dokuz Uygur kadının öldüğüne tanıklık ettiği iddiasında bulundu.

Sözcü Hua, Çin Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi'nin CNN'den dosyayla ilgili soruların yer aldığı e-postayı alır almaz, hemen Xinjiang'ın ilgli biriminden konuyla ilgili bilgileri edinmek için harekete geçtiğini, ancak CNN'in haberi Çin'in cevabını beklemeden, hafta sonu yayınladığını söyledi.

Sözcünün açıklamasına göre, CNN'in haberinde bahsedilen Mihrigul Tursun isimli kişi, eskiden Xinjiang Bayangolin Moğol Özerk İli'ne bağlı Çerçen ilçesinde yaşıyordu. Tursun Ağustos 2010'da bir İran vatandaşıyla Çin'de evlendi ve Ocak 2012'de ise Mısır'da bir Mısır vatandaşı ile evlendi. Tursun'un verdiği bilgilere göre, Tursun, Mısır'da Muezi, Alinna ve Muaizi isimli üç çocuk doğurdu. Muezi ve Alinna, Ekim 2015'te Çin nüfus sistemine kaydedildi. Tursun'un Mısırlı eşi, Mart 2018'de Çerçen Emniyet Müdürlüğü'ne Tursun'un Mısır uyruğuna geçtiğini bildirdi. Çerçen Emniyet Müdürlüğü, 2 Nisan'da Tursun'un Çin vatandaşlığından vazgeçmek için yaptığı başvuruyu kabul ettikten sonra, Tursun ile iki çocuğunun da Çin'deki nüfus kaydını sildi. Tursun ile eşi ve iki çocuğu 22 Nisan 2018'de Mısır pasaportlarıyla Çin'den ayrıldı.

Tursun'un Urumçi Hapishanesi'nde tutuklu kaldığı ve dokuz Uygur kadının öldüğünü bizzat gördüğü şeklindeki iddiasına da değinen Sözcü, “Xinjiang'ın ilgili biriminin verdiği bilgilere göre, Tursun 21 Nisan 2017'de, etnik nefret ve ayrımcılığı kışkırtma şüphesiyle Çerçen Emniyet Müdürlüğü tarafından göz altına alındı. Bu dönemde Tursun'un salgın bir hastalığa yakalandığının fark edilmesinden sonra, Çerçen Emniyet Müdürlüğü 10 Mayıs 2017'de Tursun'a yönelik zorlayıcı tedbirleri iptal etti. Yani, Tursun, göz altına alındığı 20 gün dışında Çin'de tamamen serbest şekilde hareket edebiliyordu. Kayıtlara göre, Tursun 2010-2017 yılları arasında Çin ile Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland ve Türkiye gibi ülkeler arasında 11 defa seyahat gerçekleştirdi. Kısacası, Tursun hiçbir zaman Urumçi'de hapishanede tutuklu kalmadı. Tursun'un ‘hapishanede kaldığı süreçte dokuz kadının öldüğünü gördüğü' iddiasının nereden çıktı ?!” şeklinde konuştu.

Hua, Tursun'un oğlunun Urumçi Çocuk Hastanesi'nde öldüğü iddiası hakkında ise, “Tursun'un oğullarından Muezi, zatürre ve hidrosefali gibi hastalıklardan dolayı, Tursun ve ailesi tarafından Urumçi Çocuk Hastanesi'ne götürülerek, 2016 yılının 14-19 Ocak, 6-12 Mayıs ve 4-8 Kasım tarihlerinde hastanede yatılı olarak tedavi gördü. Tursun ile eşi ve oğulları Muezi, Nisan 2018'de Mısır pasaportuyla Çin'den ayrıldı. Tursun'un diğer oğlu Muaizi'nin ise, Çin nüfusuna kaydı hiç yapılmadı ve Tursun Ocak 2016'da, Muaizi'yi Türkiye'deki akrabalarının yanına götürdü ve çocukla ilgili bilgilerimiz de burada sona eriyor. Dolayısıyla, CNN haberinde yer alan Tursun'un oğullarından birisinin Urumçi Çocuk Hastanesi'nde öldüğü ve ‘oğlunun hastanede tedavi görme nedeninin kendisine bildirilmediği' iddiası da tamamen asılsızdır ve kötü niyetli bir yalandır” ifadesini kullandı.

Gerçekliğin gazeteciliğin altın kuralı olduğunu vurgulayan Hua, ilgili medya kuruluşundan gazetecilik ahlakına uyarak, kendi prestijine değer vermesi ve yalan haberler yayınlamaması veya “haber uydurmamasını” beklediklerini kaydetti.

Hua, ilgili ülkelere en temel gerçeklere saygı göstererek, Çin'in din ve Xinjiang politikalarına iftira atmayı sonlandırma uyarısında bulunduklarını vurguladı.

Tursun, CNN'e yalan beyan verme dışında ayrıca, 28 Kasım 2018'de de ABD Kongresi'nin bir oturumunda şahit olarak benzer bir demeç vermişti. Bu durum da, Marco Antonio Rubio dahil olmak üzere bazı ABD'li senatörlerin ABD parlamentosunda “Uygurlara Yönelik İnsan Hakları Politikası Yasası”nın hazırlamasına neden olmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor